Zaman aşımı riski olan Mehmet Sincar davası 5 ay sonraya ertelendi

Zaman aşımı riski olan Mehmet Sincar davası 5 ay sonraya ertelendi
  • 6 Eylül 2021 13:22
Mehmet Sincar cinayeti davasında sanık Cihan Yıldız’ın tutuklanma talebini reddeden mahkeme heyeti, zaman aşımı riskine rağmen duruşmayı 14 Şubat 2022’ye erteledi. 
Batman’da 4 Eylül 1993 yılında öldürülen Demokrasi Partisi (DEP) Milletvekili Mehmet Sincar cinayetinin tek tutuksuz sanığı Hizbullah üyesi Cihan Yıldız hakkında yeniden görülen davanın 3’üncü duruşması Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık Yıldız duruşmaya katılmazken, avukatı hazır bulundu.
Sincar ailesini temsilen çok sayıda avukat duruşmaya katıldı. Sincar’ın eşi Cihan Sincar, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekilleri Pero Dündar, Feleknas Uca ve Semra Güzel, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilsici duruşmayı izledi.
SAVCIDAN EK SÜRE TALEBİ
İzinli olan mahkeme heyetini yerine farklı bir heyet ve savcı duruşmaya baktı. Geçici heyet, sınırlı bir zamanların olduğunu, zaman aşımına dair savunma yapılmasını istedi. Heyet, daha önceki savunmalardan farklı ifadeler varsa onları dinlemek istediğini kaydetti. Savcı, geçici olarak dosyana baktığını ve dosyayı inceleyemediğini belirtti. Savcı, dosyayı incelemek için süre talebinde bulundu.
Duruşmada söz verilen Mehmet Sincar’ın eşi Cihan Sincar, asıl mahkeme heyeti olmadığı için bir şey belirtmeyeceklerini, karar duruşmasında beyanlarını aktaracaklarını söyledi.
EREN: TUTANAK YOK
Sincar ailesi avukatlarından Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, mahkeme heyeti değişikliğine işaret ederek, dosyanın mütalaa için 6-7 ay önce tebliğ edildiğini vurguladı. Eren, “Dosyanın savcıya gönderildiğine dair bir tutanak bile yok. Dosyanın savcılığına sunulduğuna dair hala da bir tutanak yok. Savcının hala mütalaayı hazırlayıp hazırlamadığını, dosyanın mütalaa için gönderilip gönderilmediğini de bilmiyoruz” dedi.
Eren, heyetin dosyaya yeni atandığını ve dosyanın zaman aşımına uğramaya yakın olduğu nereden bildiğini sordu. Bir an önce davanın karara bağlanmasını isteyen Eren, “Adaletin sağlanmasını istiyoruz. Cihan Yıldız’ın neye ilişkin adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine dair bir gerekçe yok. Yeniden yargılanmasına ne gerekçe sunuldu, dava dosyasında bu yok. Dava dosyası askeri mahkemede bile görülmedi. Ama ‘askeri mahkemede oldu’ denilerek hak ihlali yaşandığı gibi bir gerekçe sunuldu. Yargılama askeri yapılmadı” diye konuştu.
Eren, zaman aşımı süresinin dikkate alınarak bir sonraki duruşma tarihinin erken bir tarih olmasını talep etti.
SADECE TETİKÇİ YARGILANIYOR
Avukat Büşra Kaya, 7-8 yıldır süren yargılamada kesin bir hüküm olmamasına rağmen sadece tetikçinin yargılandığını, cinayetin arkasında kim olduğunun ve faillerinin ortaya çıkarılmadığını aktardı. Kaya, “Bu cinayet münferit bir cinayet değil 90’lı yıllarda işlenen bir cinayet olduğunu ve politik bir cinayet olduğunun bilinmesi gerekir. Bunların arkasındaki organizasyonu ortaya çıkaracak Susurluk Raporu var. Bu rapor Cumhurbaşkanına sunuldu. Bu dosyada gerçek faillere ulaşılmadı. Milli İstihbarat Teşkilatı bir ve iki raporlarında da cinayetin işlenişine ait çok sayıda belge ve bilgi var” diye kaydetti.
MEHMET AĞAR’A İŞARET ETTİ
Mehmet Ağar’ın 1993-95 yılları arası Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığını anımsatan Kaya, “Ankara’da JİTEM’den yargılanması devam ediyor. Bu cinayetle hiçbir ilgisinin olmadığını söylemek mümkün değil. Yine o dönem valisinin de bilgisinin olmadığını söylemek mümkün değil. Bu dosyada sadece tetikçi yargılanmakta. Karara bağlansa bile adalet sağlanmayacak. Kovuşturmanın genişletilmesi, MİT raporlarının, Susurluk Raporunun dosyaya eklenmesini istiyoruz. Savcılık o dönemin sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunmalı, yine aynı şekilde mahkeme o dönemin sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunmalı” dedi.
TETİKÇİNİN TUTUKLANMASINI İSTEDİ
Avukat Serhat Eren ise, Sincar cinayetinde Meclis’in iradesini ortaya koyamadığına işaret ederek, “Bir komisyon kuruldu ama cinayetler aydınlatılmadı. Mahkeme de raporları talep etmemize rağmen raporları getirmeyerek, bu cinayetlerin faili meçhul kalmasına yol açtı. İddia makamının 7 aydır dosyaya sunduğu mütalaa yok. En azında mahkeme heyeti tarafından uygun bir süre verilsin. Mahkemenin Cihan Yıldız’ın tutuklanması yönünde karar vermesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
‘İŞKENCE ALTINDA İFADE’ İDDİASI  
Ardından söz verilen sanık avukatı da dosyaya yönelik etkin bir soruşturma yürütülmediğini, mağdur avukatlarının dile getirdiği raporları kendilerinin mahkemeden talep ettiğini, ele geçirildiği belirtilen Hizbullah’ın arşivini istediklerini kaydetti. Tüm bunlara rağmen taleplerine olumsuz yanıt verildiğini söyleyen avukat, müvekkili hakkında ifade verenlerin işkence altında ifade verdiğini ve müvekkilinin hiçbir zaman bu yönde bir ikrarı ya da itirafı olmadığını iddia etti.
TUTUKLAMAYA RET 
Mahkeme heyeti, Mehmet Ağar ve dönemin yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunma talebine ilişkin hüküm kurmazken, sanık Yıldız’ın tutuklanma talebini reddetti.
BİR SONRAKİ DURUŞMA
Mahkeme, cinayetin arkasındaki diğer failler yönünden 4 Eylül 2023’de zaman aşımına girecek olan dava duruşmasını 14 Şubat 2022 tarihine erteledi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ