Mardin Roj

Zabıta ve polisler pazar esnafının tezgahına el koydu

Zabıta ve polisler pazar esnafının tezgahına el koydu
  • 05 Eylül 2021
Kayyım yönetimindeki Yenişehir ve Kayapınar belediyelerinin zabıtaları ve polisler, farklı bir alana taşınmak istemeyen pazar esnafının tezgah ve ürünlerine el koydu. 
Kayyım yönetimindeki Diyarbakır’ın Yenişehir ve Kayapınar belediyelerinin zabıtaları ve polisler, farklı bir alana taşımak istedikleri pazar esnafının tezgah ve ürünlerine el koydu. Pazarcılar, dün her hafta olduğu gibi iki ilçenin bitişimi olan sınıra tezgah kurmak istedi. Pazarcılar, alanın belediyenin yol çalışmaları kapsamında sökülen kaldırım taşlarıyla doldurulması üzerine ürünlerini bir üst sokağa taşıdı. Belediye zabıtaları, bunun üzerine pazarcılardan tezgahlarını kaldırmalarını istedi. Pazarcıların tezgahlarını kaldırmaması üzerine belediye ekipleri olay yerine polis çağırdı.
MAHALLELİDEN DESTEK 
Pazarcılar, ürünlerinin çürümemesi için bir günlük tezgah kurma talepleri kabul edilmeyince durumu protesto etmeye başladı. Pazarcıların protestosuna mahalleli de destek verdi. Haftalık alışverişlerini pazardan yaptıklarını belirten mahalle sakinlerinin polis ve zabıtalarla yaptıkları görüşmeler de sonuç vermedi. Pazarcılar, görüşmelerin sürdüğü sırada sık sık ürünlerin satılmaması halinde çürüyeceğini ve kendilerinin de zarara uğrayacağını belirtti. Polisler ve belediye zabıtaları, tüm taleplere rağmen tezgahların kaldırılmasında ısrarcı oldu.
GEREKÇE: VALİLİK KARARI
Pazarcıların protestosunu sürdürmeleri üzerine bu kez da olay yerine Yenişehir İlçe Emniyet Müdürü geldi. Emniyet Müdürü, “Tezgahları kaldırmanız gerekiyor. Bunun için valiliğin kararı var” diye kaydetti. Pazarcılar ise, “Bize hiçbir uyarı yapılmadı şimdi biz bu malları nereye götüreceğiz? Bizim zararımızı kim karşılayacak? En azından bugün kaldırım çalışması dışında ara sokakta pazar açalım. Bize bir çözüm sunun” ifadelerini kullandı.
Pazarcıların ısrarı üzerine belediye yetkilileriyle görüşen Emniyet Müdürü, bir kez daha pazarcılardan tezgahlarını kaldırmalarını istedi. Çevrede bulunan insanlar, “Bir zahmet o yetkililer evlerindeki koltuklarından kalkıp buraya gelip, bu sorunu çözsün. Halkın sorununu çözmeyeceklerse ne diye gelip bizi yönetmeye kalkıyor” sözleriyle duruma tepki gösterdi.
TEZGAH VE ÜRÜNLERE EL KONULDU
Gece yarısına kadar süren tartışmalar sonuç vermezken, olay yerine bu kez de zırhlı araçlar, gözaltı araçları, sivil ve TEM polisleri sevk edildi. Pazarcılar, yüzlerce polisin alana yığılması üzerine, pazar yerinin hemen yakınında bulunan parkta beklemeye başladı. Pazarcıların pazar yerini terk etmesini fırsat bilen polis ve zabıtalar, tezgah ve ürünleri toplamaya başladı. Bu duruma tepki gösteren bazı pazarcılar, tezgahları üzerindeki ürünlerle birlikte zabıta araçlarına attı. Tepki gösteren kimi pazarcılar gözaltına alınmak istendi.
GÖZALTI TEHDİDİ
Tezgah ve ürünlerin toplanması üzerine birçok pazarcı parkta oturmaya başladı. Bir emniyet yetkilisi, bu sırada parktaki pazarcılara hakaret ederek, alandan uzaklaşmasını istedi. Yetkili, hakaretlerini kayda alan pazarcılara, “Çekme lan. Git başkasını çek, …” şeklinde hakaret etmeyi sürdürerek, gözaltıyla tehdit etti. Bu durum çevredekilerin tepkisine neden oldu.
Saatler süren görüşmeler sonrası bazı pazarcılar evlerine dönerken, bazıları ise pazarın yakınındaki parkta sabahladı. Bu sabah pazar kurulmaması için alana çok sayıda polis sevk edildi. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ