Mardin Roj

Yüksekova patlamasının tanığı: Askerleri kurtarmaya gittik, üzerimize ateş açtılar

Yüksekova patlamasının tanığı: Askerleri kurtarmaya gittik, üzerimize ateş açtılar
  • 04 Ağustos 2021

Yüksekova’da askeri aracın geçişi sırasında meydana gelen patlama sonrası tutuklanan çobanların yanında bulunan Fuat Oyman, “Biz askerleri kurtarmaya gittik ama üzerimize ateş ettiler” dedi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 27 Temmuz’da askeri personel taşıyan zırhlı aracın geçişi sırasında meydana gelen patlamanın ardından gözaltına alınan 7 kişi, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla tutuklandı. Günlerce gözaltında ağır işkencelere maruz bırakılan, daha sonra tutuklanan çobanlardan Levent Dere ve Harun Örtaş’ın ailesi, yaşananları anlattı.
ANNE: OĞLUM SUÇSUZ 
Oğlu Harun Örtaş’ın çobanlık süresinin bitmesine bir hafta kala böyle bir durumla karşı karşıya kaldığını dile getiren annesi Kadriye Örtaş, “Olay Yekmala Jorî köyünde oldu. Oğlum hayvanlarını, su ihtiyaçlarını karşılamak için dereye götürmüştü. O esnada karnı acıktığı için oturup arkadaşıyla birlikte yemeklerini yiyorlar. Oğlum ve arkadaşı nerden bilsinler patlama olacağını… Önceden bilseler orda mı dururlar. Oğlum suçsuz, hiçbir şeyden haberi yok” dedi.
8 GÜN İŞKENCE 
Oğlu Örtaş ve Levent Dere’nin gözaltında 8 gün boyunca işkenceye maruz kaldığını söyleyen anne Örtaş, “Gecem ve gündüzüm bir oldu, artık gözlerime uyku girmiyor. Avukatların çocuklarımızı görmesine izin verilmiyordu. İzin vermeme sebepleri de evlatlarımızın vücudundaki işkence izlerinin silinmesi için zaman kazanmaktı. Yapılanlar zulümdür, bu zulme son versinler artık” diye konuştu.
ASKERLER TEHDİT ETTİ
Levent Dere’nin süt alerjisi ve hormon bozukluğu olan çocuklarını tedavi edebilmek için çobanlık yaptığını belirten eşi Ayfer Dere, “Eşim çobanlık sürecinde defalarca askerlerin tehditlerine maruz kaldı. Eşim, havalar ısınmaya başladıktan sonra hayvanları yaylaya götürdü. Yaylaya gittikten sonra askerler, ‘Neden buraya geliyorsunuz. Buraya gelme hakkınız yok, sizi bir daha burada görmeyeceğim’ diyerek tehdit ettiler. Eşim bu duruma itiraz edince, yine tehdit etmişler” diye anlattı.
ELBİSELERİ ÇIKARILDI 
Tehditler üzerine eşinin köylülerle konuştuğunu ve bölgeden çıkma isteğini ilettiğini aktaran Dere, “Ardından eşim koyunları alarak, köye yakın bölgeye geldikten sonra patlama yaşanıyor. Patlamadan sonra eşimin üzerindeki elbiseler çıkarılarak, işkenceye maruz bırakıldı. Defalarca görüşme başvurusunda bulunmamıza rağmen izin vermediler. Savcılığın yanına derdimi anlatmaya gittim, yüzüme dahi bakmadı. Nereye başvurduysak, onları görmemize izin vermediler. Eşime ve beraberindekilere işkence uyguladıkları için aile ve avukatlarımızın görmesine izin vermediler. Eşim ve arkadaşlarının serbest bırakılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
‘ASKERLERİ KURTARMAYA GİTTİK’
İlçe Jandarma Komutanlığı’nda ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan çobanlardan Fuat Oyman, olay günü yaşananları şöyle anlattı: “Orada koyunlarımızı otlatıyorduk. Patlama olduğunda arkadaşlarım ve orada bulunanlarla birlikte askerleri kurtarmaya gittik ama askerler oraya yaklaşmamıza dahi izin vermediler. Üzerimize ateş açtıkları için bizler de köye ve etrafa doğru koşmaya başladık. Patlama sonrası askerler köye gelerek, birçok kişiyi gözaltına aldı. Gözaltında ağır işkencelere maruz bırakıldılar. Gözaltında kaldıkları her gün şiddete maruz kaldıklarını öğrendik. Biz, sadece askerleri kurtarmaya gittik, başka bir suçumuz yok. Olayın suçunu tutuklu bulunan arkadaşlarımıza yıkmaya çalışıyorlar. Halbuki hiçbirinin suçu yok, köylülerin hepsi oradaydı. Tüm dünya onların suçsuz olduğunu biliyor.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ