Mardin Roj

Yüksek Askeri Şura kararları açıklandı

Yüksek Askeri Şura kararları açıklandı
  • 04 Ağustos 2021

YAŞ toplantısının ardından Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.

 

Silahlı Kuvvetleri’nin komuta kademesinin belirleneceği Yüksek Askeri Şûra toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, alınan kararları açıkladı. 44 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl, 320 albayın görev süreleri ise 2 yıl süreyle uzatıldı. Bir general yaş haddi nedeniyle 1 Eylül 2021 tarihinden, 29 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere emekliliğe sevk edildi. Bir tarikat evinde, cübbe ve takkeli fotoğrafları ortaya çıkan Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı da emekli edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı saat 12.20’de başladı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki basına kapalı toplantıda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz hazır bulundu.

YAŞ TOPLANTISI ÖNCESİ ANITKABİR’E ZİYARET

Erdoğan ve YAŞ üyeleri, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki toplantı öncesi Anıtkabir’e geldi.

Erdoğan’ın çelengi Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Erdoğan başkanlığındaki heyet, mozoleye çıkan merdivenin önünde fotoğraf çektirdikten sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti.

‘TÜRKİYE, PEKÇOK ALANDA ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATMAKTA’

Burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Erdoğan’ın, AKP hükümetinin orman yangınlarına yetersiz müdahalesi sonucu 8 kişinin hayatını kaybetmesine, on bilerce canlının ölümüne ve Türkiye’nin büyük orman alanlarının küle dönmesine rağmen her alanda başarılı olduklarını yazması dikkat çekti.

 

“Aziz Atatürk, Yüksek Askeri Şura üyeleri olarak 2021 yılı toplantısı vesilesiyle bir kez daha huzurunuzdayız. Türkiye Cumhuriyetini işaret ettiğiniz şekilde muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarmak için mücadelemizi sürdürüyoruz. Tüm dünyayı derinden sarsan koronavirüs salgınına rağmen Türkiye, ekonomiden savunmaya, üretimden sağlığa kadar pek çok alanda önemli başarılara imza atmaktadır.”

‘TSK YURT İÇİ VE YURT DIŞINDA BAŞARILI OPERASYONLARLA GÜVEN AŞILIYOR, RUHUN ŞAD OLSUN’

“Bu süreçte Türk Silahlı Kuvvetleri, yurt içinde ve yurt dışında icra ettiği başarılı operasyonlarıyla milletimize güven aşılamaktadır. Ruhun şad olsun.”

YAŞ KARARLARI AÇIKLANDI

Yüksek Askeri Şura kararları açıklandı. Yeni Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Musa Avsever oldu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yüksek Askeri Şura kararlarını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

44 general ve amiralin görev süreli 1 yıl, 320 albayın görev süreleri ise 2 yıl uzatılmıştır. 1 general yaş haddi nedeniyle 1 Eylül 2021 tarihinden, 29 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2021 tarihinden geçerli olmak üzere emekliye sevk edilmiştir.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, yaş haddi nedeniyle emekliye sevk edildiğinden, Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atanmıştır.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın görev sürelerinin bir yıl uzatılmasına karar verilmiştir.

Halen 240 olan general ve amiral sayısı 30 Ağustos 2021 tarihi itibariyle 266 olacaktır.

MUSA AVSEVER KİMDİR?

Org. Musa Avsever, Konya’nın Halkapınar ilçesine bağlı Nernek köyünde doğdu. 2003’te tuğgeneral, 2007’de tümgeneral, 2012’de korgeneral rütbesine terfi etti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 28 Temmuz 2016 tarihinde yapılan Yüksek Askerî Şûra toplantısında orgeneralliğe terfi eden Org. Avsever ve 1. Ordu Komutanlığına getirilmişti.

CÜBBELİ KOMUTAN DA EMEKLİ EDİLDİ

Bir tarikat evinde, cübbe ve takkeli fotoğrafları ortaya çıkan Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı da emekli edildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ