Mardin Roj

YPS’li Nevin Dinç’in cenazesi 5 ay sonra defnedildi

YPS’li Nevin Dinç’in cenazesi 5 ay sonra defnedildi
  • 11 Kasım 2021

5 yıl önce Yüksekova’da çatışmada yaşamını yitiren Nevin Dinç’in cenazesinin defnedilmesi için aileye sadece 5 dakika süre verildi.

 

Hakkari Yüksekova’da 2016 yılında yaşanan çatışmada yaşamını yitiren Nevin Dinç’in cenazesi, ailesine 5 yıl sonra teslim edildi. Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 2016 yılında uygulanan sokağa çıkma yasağı sırasında yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren YPS Jin üyesi Nevin Dinç’in (Beritan Amed) cenazesi ailesine haber verilmeden Erzurum Kimsesiz Mezarlığı’na defnedildi. Aile çocuklarının yaşamını yitirdiği haberini alır almaz cenazeyi almak için kan örneği verdi. Cenazeyi almak için defalarca girişimlerde bulunan aile, her defasında sonuç alamadı.

Nevin Dinç

DEFİN İÇİN 5 DAKİKA İZİN VERİLDİ

Çocuklarının cenazesini almak için geçtiğimiz aylarda avukatları aracılığı ile yeni bir başvuruda bulunan aile üyelerinden DNA eşleştirmesi için kan örneği alındı. Yapılan analiz sonucunda DNA’ların eşleşmesi üzerine Dinç’in cenazesi 5 yıl sonra Erzurum Kimsesiz Mezarlığı’ndan alındı. Cenaze defin etme sırasında ailesi dışında kimseye izin verilmedi. Aileye 5 yıl aradan sonra verilen cenaze defin işlemleri için 5 dakika gibi kısa bir süre tanındı. Defin biter bitmez aile mezarlıktan çıkarıldı.

ATICI’NIN CENAZESİ DE 6 AY SONRA VERİLDİ

Şırnak’ın Besta bölgesinde 5 – 8 Nisan’da çıkan çatışmada yaşamını yitiren YJA STAR’lı Esra Atıcı’nın cenazesi de 6 ay sonra ailesine verildi. 12 Ağustos’ta Şırnak Devlet Hastanesi’ne gelerek DNA testi veren Atıcı’nın ailesine aylar sonra dönüş yapıldı. Ankara’dan Şırnak’a çocuklarının cenazesini almaya gelen ailenin savcılıkta ifadesi alındı. İfadenin ardından Afet konutlarındaki  kimsesizler mezarlığında defnedilen Atıcı’nın cenazesi ailesine teslim edildi.

POLİS ABLUKASI ALTINDA DEFİN

Aile tarafından teslim alınan Atıcı’nın cenazesi ile Erzurum’dan ailesi tarafından kimsesiz  mezarlığından alınan Dinç’in cenazesi polis ablukası altında Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Yeniköy Mezarlığı’nda defnedildi.

Defin öncesi Yeniköy Mezarlığı polis ablukası altına alındı. Mezarlık çevresine TOMA, akrep tipi onlarca zırhlı araç getirildi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ