Mardin Roj

YPG’lilerin mezarlığı için çağrı: Zaman kaybetmeden heyet gitmeli

YPG’lilerin mezarlığı için çağrı: Zaman kaybetmeden heyet gitmeli
  • 29 Temmuz 2021

Efrîn’deki mezarlıktan çıkarılan cenazelerin akıbetinin açıklanmasını isteyen Efrîn İnsan Hakları Örgütü Başkanı Îbrahîm Şêxo, “Uluslararası insan hakları örgütleri ses çıkarmalı ve bir an önce heyet gitmeli” çağrısında bulundu.

 

 

 

 

Türkiye’nin ve desteklediği paramiliter grupların 20 Ocak 2018’de girdiği Efrîn’de, yaşamını yitiren YPG-YPJ ve sivillerin bulunduğu Avesta Mezarlığı’ndaki cenazelerin çıkarılmasına yönelik tepkiler sürüyor. “Toplu mezar” olarak lanse edilen cenazelerin akıbetine ilişkin çağrıda bulunan demokratik kitle örgütleri, uluslararası kurumların bölgeye gitmesini istedi. Efrîn İnsan Hakları Örgütü Başkanı Îbrahîm Şêxo, mezarlıktan cenazelerin çıkarılması ve devamında yaşanılanları, Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi. Avesta Mezarlığı’ndan çıkarılan cenazelerin, TSK ve desteklediği paramiliter grupların Efrîn’e 20 Ocak 2018’de başlattığı saldırıda yaşamını yitiren YPG-YPJ ve sivillere ait olduğunu kaydeden Şêxo, “14 Temmuz 2021 tarihinde Türkiye bir işgalci rolüyle Efrîn’de bulunan mezarları yağmalayarak mezarlarda bulunan cenazeleri çıkardı” dedi.
80’DEN FAZLA MEZAR
Cenazelere yönelik Türkiye’de servis edilen haberlere de tepki gösteren Şêxo, “Efrîn’den çıkartılan bizler ve insan hakları örgütleri, gözümüzle Efrîn ve dışındaki mezarlıkları gördük. 20 Ocak 2018 tarihinde yoğun saldırılar nedeniyle cenazeler Efrîn Hastanesi’ne yakın bir konumda gömülmek zorunda kalındı. Mezarlıkta bulunan cenazelerin sayısı Efrîn Şehit Aileleri Meclisi’nin de açıkladığı gibi 80’den fazladır. Mezarlık iki gruptan oluşuyordu. İlk grupta yer alan 35 kişi hepsi YPG-YPJ savaşçısıydı. İkinci grupta yer alan 45-46 kişi arasında hem YPG-YPJ savaşçısı hem de sivil vardı. Türkiye’nin ‘toplu mezar bulundu’ propagandasının amacına ulaşamadığı anlaşıldığında Efrîn’i işgal edenler ‘mezar taşlarını bulmadık onun için toplu mezar dedik’ açıklamasından bulundu” diye konuştu.
İKİ AYRI İDDİA 
Çıkartılan cenazelerin Ferzende Hastanesi’ne götürüldüğü bilgisine ulaştıklarını belirten Şêxo, “Konu uluslararası kurumlar tarafından duyulunca bu cenazelerin YPG-YPJ savaşçılarına ait olduğunu kabul ettiler. Efrîn İnsan Hakları Örgütü olarak cenazelerin nerede olduğuna dair iki söylenti duyduk. Birincisi cenazelerin Efrîn Halep Yolu üzerinde bulunan Halal Mezarlığı’nda olduğu. İkinci söylenti ise Efrîn merkezde yer alan Fersanê Mezarlığı’nda oldukları yönünde” diye konuştu.
EN AZ 35 MEZARLIK YIKILDI
Efrîn’de mezarlık saldırılarının ilk olmadığını vurgulayan Şêxo, “Daha önce de 35’e yakın mezarlık yıkıldı. Habur Mezarlığı yıkılarak hayvan pazarına çevrildi, başka mezarlıklar ise kamp yapıldı. Ne yaşayanlara, ne de ölülere saygıları var. Bu insan hakları ihlalleri uluslararası insan hakları kurumlarının tanıdığı, onayladığı sözleşmelere karşıdır ve insanlığa karşı suçtur. Hayatını kaybeden kişilerin mezarlıkları tahrip edilmemeli. Türkiye bütün dünyanın gözü önünde mezarlıkları tahrip edip, ‘toplu mezar’ olarak lanse ediyor.  Bunu yaparken de sanki Kürtler suç işlemiş gibi göstererek bizleri dünyaya ‘terör’ olarak göstermeye çalışıyor” diye belirtti.
İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI
Yaşananlara karşı uluslararası hukuk örgütlerine çağrıda bulunan Şêxo, şunları söyledi: “Bütün uluslararası insan hakları örgütleri buna karşı ses çıkarmalı ve biran önce zaman kaybetmeden bir heyet Efrîn’e gitmeli. Cenazelerin nerede olduğu tespit edilmeli ve bunu yapan herkes uluslararası mahkemelerde cezalandırılmalı.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ