Mardin Roj

YPG Basın Sözcüsü anlattı: DAİŞ’in Hesekê saldırısı dünyayı etkileyecekti

YPG Basın Sözcüsü anlattı: DAİŞ’in Hesekê saldırısı dünyayı etkileyecekti
  • 26 Ocak 2022 09:40
YPG Basın Sözcüsü Siyabend Elî, DAİŞ’in Hesekê saldırısının Türkiye denetimindeki Serêkaniyê ve Girê Spî’de planlandığını belirterek, “Hedef alınan Demokratik Modernite’dir” dedi.
DAİŞ’in Hesekê’nin Xiwêran Mahallesi’nde bulunan Sina Cezaevi’ne yönelik 20 Ocak’taki saldırısının ardından İç Güvenlik Güçleri’nin başlattığı operasyon 7’nci gününde sürüyor. Bölgenin en büyük ikinci cezaevi ve gözaltı merkezi olan Sina Cezaevi’nde 5 bine yakın Suriye, Irak ve diğer yabancı ülkelerden DAİŞ’li tutuklu bulunuyor. Şu ana kadar devam eden operasyonda 550 DAİŞ’li teslim oldu, yaklaşık 200 DAİŞ’li öldürüldü. İç Güvenlik Güçleri, cezaevi çevresinde ve içinde kontrolü sağlarken, cezaevinin yeni bölümlerinde kalan DAİŞ’lilerle yer yer çatışmalar yaşanıyor.
Halk Savunma Birlikleri (Yekîneyên Parastina Gel-YPG) Basın Sözcüsü Siyabend Elî, Hesekê’de yaşananları Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi. Elî, 5 bin DAİŞ’linin tutulduğu cezaevine dönük planlı ve organizeli saldırının arkasındaki güçlerin bilindiğini söyledi.
CEZAEVİNDE KİMLER TUTULUYOR?
DAİŞ’lilerin tutulduğu Sina Cezaevi’nin bütün dünya için önemli bir yer olduğunu belirten Elî, “DAİŞ çetelerine karşı uzun zamandır verdiğimiz mücadelede, sağ teslim aldığımız çetelerin tutulduğu cezaevleri bölgede var. 2019’da Baxoz’un özgürleştirilmesi ile eli kanlı DAİŞ’in hakimiyeti son buldu. DAİŞ’in bitirilmesi ile aralarında ailelerinin de olduğu 10 bin çete güçlerimize teslim oldu. Bundan sonra var olan Sina Cezaevi büyütüldü. 5 bine yakın DAİŞ çetesi tutuluyordu. Dünyada bu denli DAİŞ’li teröristin bir arada tutulduğu başka bir cezaevi yok. Cezaevinde DAİŞ’in yöneticileri, emirleri, komutanları tutuluyordu. 4 bin kişide sıradan DAİŞ’liler değildi. Bunun için bütün dünyanın gözü bugün Hesekê’de. Cezaevinde tutulan kişiler, insanlığa karşı suç işlediler” diye konuştu.
YENİDEN TOPARLANIYORLAR
Cezaevine yönelik saldırının 6 aydır planlandığını belirten Elî, saldırıda yer almak için Türkiye ve desteklediği paramiliter güçlerinin denetiminde olan Serêkaniyê ve Girê Spî’den 120 DAİŞ’linin Hesekê’ye getirildiğini kaydetti. Elî, “2014’ten 2019’a kadar savaştığımız DAİŞ çeteleri, bugün Serêkaniyê ve Girê Spî’de yeniden toparlanıyorlar. Eğitim alıyorlar ve saldırıları planlıyorlar” dedi.
BÜTÜN DÜNYAYI ETKİLEYECEKTİ
Saldırının gerçekleştiği 20 Ocak tarihinin Efrîn’e yönelik saldırıların yıldönümü olduğuna dikkat çeken Elî, “Bu planın hazırlandığı yer Türkiye ve desteklediği çetelerin denetiminde bulunan işgal edilen yerler. Bu kişilerin Hesekê’de yerleşmesinde başka güçlerin yardımı da var. Biz bunları sadece elimizde tuttuğumuz DAİŞ’lileirin ağzından söylemiyoruz. Saldırının olduğu 20 Ocak’ta eş zamanlı olarak işgal bölgelerinden güçlerimize dönük birçok yerden saldırılar oldu. Türkiye ve desteklediği çetelerin işgalinde olan bölgelerde yaşanan hareketlilik bize saldırının arkasında kim olduğunu gösteriyor. Bu planlı saldırının büyük bir katliama dönüşmesi, güçlerimizin müdahalesiyle engellendi. Sadece Hesekê ya da Kuzey ve Doğu Suriye değil, bütün dünya etkilenecekti. Saldırıya karşı gösterilen direniş, tarihe geçecek bir direniştir” ifadelerini kullandı.
HEDEF DEMOKRATİK MODERNİTE
Hesekê’de saldırı ile bölgede halkların öncülüğünde geliştirilen “Demokratik Modernite”nin hedef alındığını dile getiren Elî, “10 yıldır süren çatışmalarda Kuzey ve Doğu Suriye askeri, ekonomi, siyasi ve diğer bütün alanlarda kendini ispatladı. Özerk Yönetim, Demokratik Modernite’de bütün halkların ve inançların bir arada yaşayabileceğini gösterdi. Bu işgalcileri şaşkına çevirdi. Bütün imkanlara rağmen, eğitip-donattıkları çeteler amaçlarına ulaşamadılar. Çünkü Demokratik Modernite’de asıl güç askeri değil halklardan alınıyordu. Halklardan alınan bu güç ile her geçen gün yeşerdi ve büyüdü. Bu işgalcileri rahatsız etti ve hedef almaya başladılar” diye konuştu.
DAİŞ’LİLERİN YARGILANMASI 
Hesekê’de devam eden operasyonda Uluslararası Koalisyonun da yer aldığını belirten Elî, “DAİŞ sorununun ortadan kalkması için uluslararası bir çalışma gerekli. Bu yük sadece Özerk Yönetim ve QSD’nin yükü ve sorunu değil. QSD bu terörü durdurmak ve yok etmek için bugüne kadar üzerine düşen her şeyi fazlasıyla yaptı. Bundan sonra yapılması gereken bu DAİŞ’lilerin yargılanmasıdır. Yaşanan saldırının bu soruna çözüm olmasını umuyoruz. Artık bu düğümün çözülmesi gerek” dedi.
OPERASYONAR SÜRÜYOR 
Hesekê’de cezaevi içinde süren operasyonların geldiği aşamaya değinen Elî, devamında şunları söyledi: “Cezaevinde operasyon devam ediyor. Yaklaşık 100 DAİŞ’li cezaevinin yeni yapılan bölümlerinde saklanıyor ve ara ara onlarla çatışma çıkıyor. Genel olarak cezaevi, güçlerimizin kontrolünde. Orada bulunan çetelerin çıkması mümkün değil. Hesekê genelinde tedbir amacıyla sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Bu noktada halkın gösterdiği tavır bizlere moral oluyor. Eline silah alan anneler var. Yaşlı annelerin bize destek vermek için silahlanması bize moral veriyor. Gençlerin savaşın en ön cephesinde, arkamızda da silahlanmış anne ve babaları gördüğümüzde; Demokratik Modernite modeline karşı olan kişilerin hiçbir zaman istediklerini elde edemeyeceklerini görüyoruz. Nasıl ki 2014-2015’te DAİŞ’in saldırıları karşısında bütün güçler geri çekildiğinde direndiysek yine aynı maneviyat ile Hesekê’de direneceğiz. Halklarımıza verdiğimiz güven sözünü yerine getireceğiz.” (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ