Yoruluyoruz ama kışı düşünerek çalışıyoruz

Yoruluyoruz ama kışı düşünerek çalışıyoruz
  • 30 Ekim 2020 10:12 | Son Güncellenme: 30 Ekim 2020 10:13

Mardin’de ağaçlardan topladıkları fıstıklarla geçimlerini sağlayan kadınlar, “Yoruluyoruz ama kışı düşünerek çalışıyoruz” diyor.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla beraber yurttaşlar, bağ ve bostanlarda yetiştirdikleri ürünleri toplamaya devam ediyor. Mardin’de de kadınlar hem geçimlerini sağlamak için hem de kış aylarında tüketmek için ağaçlardan fıstıkları toplamaya başladı.

‘Kışı düşünüyoruz’

İlerlemiş yaşına rağmen fıstık toplayan Seyro Abikan, geçimini bu şekilde sağlıyor. Seyro, topladığı fıstıkları ayıkladıktan sonra eve götürüp diğer işlemleri yapıyor. Seyro, “Bu ağaçları yıllar önce ektik. Şimdi hem gölgesinden hem de fıstıklarından faydalanıyoruz. Bu fıstıklar bıttımın bir çeşidi olan fıstıklar. Her sene bol olmaz ama bu sene verimli olduğu için biz de toplamaya geldik. Bunun dışında bağ bozumu ve pestil de yapıyoruz. Bu fıstıkları ağaçlardan düşürüp yerden topladıktan sonra evlerimize götürüyoruz. Sırtımız ağrıyor, yoruluyoruz ama kışı düşünerek çalışıyoruz” diye belirtiyor.

‘Mardin’de fıstık ağaçları zor yetişiyor’

Fıstıkları tuzladıktan sonra satışa hazır hale getirdiklerini ifade eden Etkin Abikan ise şunları dile getiriyor: “Önce ağaçlarını kesiyoruz. Sonra ağaç olduklarında bıttım vermeden önce fıstık olmasını istediğimiz ağaçlara aşı yapıyoruz. Bu mevsim geldiğinde ağaçlardan topluyoruz. Ayıklayıp evde yıkıyoruz. Temizleyip tuzladıktan sonra seriyoruz. Serme işlemi bittikten sonra kaldırıyoruz. Bir iki ay torbalarda bırakıyoruz. Ardından satışını yapıyoruz. Mardin’de fıstık ağaçları çok zor yetişiyor. Olsa bile çok verimli olmuyor. Şimdi topladığımız fıstıklar bile dört yılda bir bu kadar çok oluyor.”

‘Emek gerektiren bir iş’

Fıstıkları ayıklarken bir yandan da verdikleri emeğe değinen Etkin, “Çok zor ve emek verilmesi gereken bir iş. Çünkü ağaçları da büyük, toplaması da yorucu. Birden çok kişi çalışıyor bu süreçte. Topladığımız bu fıstıkları biz de kışın tüketiyoruz. Satışını yapıp ekonomik kazanç da sağlıyoruz” diye ekliyor. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ