Mardin Roj

YJA-Star üyesi Karatay’ın cenazesi 6 yıl sonra bir kutuda teslim edildi

YJA-Star üyesi Karatay’ın cenazesi 6 yıl sonra bir kutuda teslim edildi
  • 9 Mart 2022 09:35

Şemdinli’de 2016 yılında çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren YJA STAR’lı Siti Karatay’ın cenazesi, 6 yıl sonra bir kutu içerisinde annesine teslim edildi.

 

 

Hakkari’nin Şemdinli ilçesi kırsalında 2016 yılında çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren YJA STAR’lı Siti Karatay’ın (Ezda Avesta) cenazesi, 6 yıl sonra DNA eşleşmesi sonucu Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından çağrılan annesi Aynur Karatay’a teslim edildi. Kızının kemiklerinin bulunduğu kutuyu alan anne, daha sonra Van’a geldi. Özel araçlarıyla kızına ait kemiklerin konulduğu kutuyla Van’a gelen anne, kiraladıkları cenaze aracıyla Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine doğru yola çıktı. Karatay’ın cenazesi, Doğubayazıt’taki Kuçkıran Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
ANNE KARATAY: İNSAN BU ZULMÜ KABUL EDER Mİ?
6 yıldır kızının cenazesini arayan anne Karatay, son olarak 3 ay önce Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurması sonucu DNA testi için kan örneği verdi. 6 yıl sonra kızının cenazesini bir kutu içinde alan anne Karatay, şunları söyledi: “Aradan yıllar geçtikten sonra kızımın cenazesi yerine birkaç kemik verdiler. Bu zulüm değil de nedir? İnsanoğlu böyle bir zulmü kabul eder mi? Ama bir kemik bile olsa, ben bu duruma razıyım. Bize yaşatılanlardan incinmedim, çünkü ben kızımla gurur duyuyorum. Tüm halkımızın başı sağ olsun.”
OĞLU ÇATIŞMADA, EŞİ CEZAEVİNDE YAŞAMINI YİTİRDİ
Aynur Karatay’ın oğlu HPG’li Emrah Karatay, 17 Mart 2017 tarihinde Ağrı’da çıkan çatışmada hayatını kaybetmişti. Aynur Karatay’ın eşi 67 yaşındaki Burhan Karatay ise tutuklu bulunduğu Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, 7 Kasım 2018 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti.
Dersim’de 2017 yılında çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren HPG’li Agit İpek’in cenazesi, 3 yıl aradan sonra 10 Nisan 2020’de annesi Halise Aksoy’a kargoyla gönderilmişti. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ