Mardin Roj

Yıldırım AİHM kararına rağmen tahliye edilmedi

Yıldırım AİHM kararına rağmen tahliye edilmedi
  • 27 Mayıs 2022 14:14
HDP eski Milletvekili Gülser Yıldırım’ın tutuklu yargılandığı davada mahkeme, AİHM’in ihlal kararının uygulanıp uygulanmayacağını sonraki duruşmada değerlendirecek. 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin eski Milletvekili Gülser Yıldırım’ın 2012 ile 2016 yılları arasında yaptığı konuşmalar gerekçe gösterilerek hakkında hazırlanan 8 fezlekeye ilişkin “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davanın 16’ncı duruşması Mardin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Yıldırım, tutuklu bulunduğu Kandıra Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Yıldırım’ın avukatı da duruşmada hazır bulundu. Geçici heyetin görevlendirildiği duruşma kimlik tespitinin ardından başladı.
Adalet Bakanlığı’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) HDP’li vekillerin tutuklanmasına ve yargılanmasına dair ihlal kararının infaz edilip edilmediğini soran yazısının mahkemeye geldiği görüldü.
‘YARGILAMA DERHAL DURDURULMALI’
Yıldırım, görüş günü olması dolayısıyla savunma yapmayacağını belirterek, savunma için süre talebinde bulundu. Ardından söz alan avukat Erdal Kuzu, AİHM Yıldırım ve HDP’li milletvekilleri hakkında açılan davalarda ihlal kararı verdiğini belirtti. Adalet Bakanlığı’nın da AİHM kararının yerine getirilmesi yönünde mahkemeye yazı yazdığını belirten Kuzu, “Mahkeme bu saatten sonra yargılamaya devam edemez. AİHM kararı Filiz Kerestecioğlu ve Selahattin Demirtaş kararlarına dayanıyor. AİHM kararında milletvekillerinin konuşmalarından dolayı yargılamayla karşı karşıya kalamayacağını söylüyor. Bu nedenle yargılamanın sonlandırılması gerekiyor. Yargılamanın yapılabilmesi için Anayasa’ya göre Meclis’te usulüne uygun bir karar alınmış olması gerekiyor. Müvekkilin yargılanmasına ilişkin Meclis’te alınmış usulüne uygun bir karar olmadığı için mahkemenin yargılamaya devam etmesi durumunda başka bir hukuksuzluk ortaya çıkacaktır. AİHM kararı kapsamında derhal yargılamanın durdurulması ve davanın düşürülmesi gerekmektedir” dedi.
TAHLİYE EDİLMEDİ 
İddia makamı, Yıldırım’ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini isteyerek, mütalaasını eksik hususlar giderildikten sonra mahkemeye sunacağını belirtti.
Mahkeme, Av. Kuzu’nun talebinin bir sonraki duruşma değerlendirilmesine, Yıldırım’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 5 Ekim’e erteledi. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ