Mardin Roj

Yeşilli’de rant oyunları: Bakanlık proje olmadan ihale açtı

Yeşilli’de rant oyunları: Bakanlık proje olmadan ihale açtı
  • 1 Aralık 2021 11:39

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, daha önce projesi olmadan evlerin yıkıldığını kabul ettiği Yeşilli ilçesinde, şimdi de proje olmadan “kentsel dönüşümün” ihale sürecini başlattı.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Mardin’in Yeşilli ilçesi Gül Mahallesi’nde 175 adet konut, 6 dükkan inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi kapsamında ihale duyurusu yaptı. Yeşilli ilçesindeki “kentsel dönüşüm” kapsamında gerçekleştirilecek olan ihale, “Açık ihale usulü” ile yapılacak. Ankara’da yapılacak ihalenin son teklif sunma tarihi 10 Aralık 2021 olarak belirtilirken, projenin 500 gün içinde tamamlanmasının planlandığı belirtildi.
PROJE YOK
İhale süreci başlatılmasına rağmen Yeşilli’de AKP’li Belediye ile Bakanlığın “riskli alan” ilan ettiği iki mahallede henüz onaylanmış imar planı bulunmuyor. Ayrıca “kentsel dönüşüm” adı altında bölgede uygulanması planlanan projeye dair de herhangi bir bilgi şu ana kadar kamuoyuna açıklanmadı. İhalenin hangi proje kapsamında nasıl gerçekleştirileceği de bilinmezken, proje olmadan ihale sürecinin nasıl başlatıldığı da kafalarda soru işareti yarattı.
BAKANLIK DA ‘YOK’ DEMİŞTİ
Ocak 2020 yılında bölge sakinleri ile anlaşma sağlanmadan Gül ve Tepebaşı mahallelerinde yıkım işlemlerine başlayan belediye, yıkıma karşı çıkan mahalle sakinlerini evlerinden zorla çıkararak yıkım işlemlerini sürdürdü. Bu süre içinde belediyenin daha önce hazırlayarak, Bakanlığa sunduğu proje, “İlçenin tarihi ve mimari dokusuna aykırı” olduğu gerekçesiyle kabul edilmedi. Bunun üzerine yeni plan hazırlansa da, Bakanlıktan onay alınmadı. İlçede günler süren gerginlik üzerine HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay’ın projeye dair Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemi ile verdiği soru önergesine verilen cevapta da onaylanmış bir projenin olmadığı belirtildi.
‘HUKUKSUZ İŞLEM’
Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Berivan Güneş, Mezopotamya Ajansı’na (MA) Yeşilli ilçesinin 2016’da “güvenlik” gerekçesi ile riskli alan ilan edildiğini hatırlatarak, bölgede yıkım işlemlerinin başlamasından bu yana girişimlerine rağmen belediye ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinden bilgi alamadıklarını ifade etti. Uzlaşma sürecinde hak sahiplerinin evlerinin riskli olmamasından dolayı dönüşüm projesini kabul etmediklerini hatırlatan Güneş, buna rağmen zorla insanların evlerinin yıkıldığına dikkat çekti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından duyurusu yapılan ihalenin hukuka aykırı olduğunu dile getiren Güneş, “4734 Sayılı İhale Kanununun 62’nci maddesinde ‘Yapım işlerinde arsa temin edilmeden, mülkiyet, kamulaştırma ve gerekli hallerde imar işlemleri tamamlanmadan ve uygulama projeleri yapılmadan ihaleye çıkılamaz’ ibaresi var. Ama Bakanlık bunlara dikkate almadan ihale sürecini başlatmış durumda. Burada açıkça hukuksuz bir işlem yürütüldüğünü görüyoruz” dedi.
‘İTİRAZ EDİLECEK’
Daha önce yapılan projenin kabul edilmediğini, yerine yeni bir projenin hazırlanıp, hazırlanmadığı konusunda bir bilginin olmadığını kaydeden Güneş, hazırlanan bir proje olması durumunda askı süreci olduğunu hatırlattı. Ancak şu ana kadar askı süreci tamamlanan herhangi bir proje olmadığını aktaran Güneş, kamuoyuna yansımayan bir proje üzerinden ihale yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. Bu tür projelerin kamuoyuna duyurulmasının mecburi olduğunu ifade eden Güneş, bölgede yıllardan bu yana birçok projenin bu şekilde yapıldığına dikkat çekti. Güneş, duyurusu yapılan ihalenin kanuna aykırı olması nedeniyle ilk olarak iptal edilmesi için itirazlarını yapacaklarını, ardından da hukuki süreçleri başlatacaklarını ifade etti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ