Mardin Roj

Yeşilli’de hukuksuzluk çok: Belediye başkanı izin verdiği binayı yıkmak istiyor

Yeşilli’de hukuksuzluk çok: Belediye başkanı izin verdiği binayı yıkmak istiyor
  • 05 Haziran 2021

AKP yönetiminde olan Yeşilli Belediyesi ve TOKİ, bakanlığın “mimari dokuya uygun değil” gerekçesiyle onay vermediği “kentsel dönüşüm” projesi kapsamında onlarca evi yıkarak, yüzlerce insanı mağdur etti. 

Mardin’in Yeşilli ilçesine bağlı Gül ve Tepebaşı mahalleleri, 2016 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla “riskli alan” ilan edildi. Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında alınan karara, “sağlıklaştırma yetersiz kalır” gerekçesi gösterildi. AKP’li Yeşilli Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu karar üzerine her iki mahalle için “kentsel dönüşüm” projesi hazırladı.
8 kat yüksekliğinde binaların yapılmasının planlandığı proje, “ilçenin tarihi ve mimari dokusuna uygun olmadığı” gerekçesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay almadı. Belediye ve TOKİ, bunun üzerine yeni bir proje hazırlayarak bakanlığa sundu. Yeni proje halen değerlendirme aşamasındayken, eski projenin hazırlandığı dönemde her iki mahallede tarihi yapıların da aralarında bulunduğu onlarca bina yıkıldı.
BASKI VE TEHDİT
Bu süreçte evlerinden çıkarılmaya çalışılan mahalle sakinleri, birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. Yıkımın durdurulması için Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuran mahallelinin elektrik ve suları kesildi. Kimi evlerini boşaltmayan mahalle sakinleri, emniyete çağrılarak, tehdit edildi.
İZNE RAĞMEN YIKILMAK İSTENİYOR 
Evi yıkılmak istenen mahalle sakinlerinden Ata Opak, 2017 yılında belediyenin farklı bir çalışması sırasında “yanlışlıkla” tahrip edildiğini ve AKP’li Belediye Başkanı Hayrettin Demir’in isteği üzerine tahrip olan evinin yerine yeni bir bina inşa ettiğini söyledi. Eski evinin molozlarının belediye kamyonlarıyla taşındığını kaydeden Opak, yeni eve elektrik için belediyeden izin aldığını ifade etti. Belediyeden aldığı Yapı Kayıt Belgesi’nin de bulunduğunu dile getiren Opak, binanın dış kaplamasında kullanılan taş seçiminde dahi belediye başkanının önerisini aldığını kaydetti.
EMNİYET DEVREYE GİRDİ
“Kentsel dönüşüm” kararının 2016’da alındığını anımsatan Opak, “Neden o zaman bize yapmayın demediniz?” diye sordu. Evini boşaltması için emniyetten çağırdığını ve kendisine “Çıkmazsanız çevik kuvvet getirip başınıza yıkarız” denildiğini söyleyen Opak, daha sonra evlerinin önünden geçen yolun belediyeye ait iş makineleri ile kazıldığını ve gidiş-gelişlere kapatıldığını kaydetti. Opak, “Engelli kardeşim ve çocuklarımla birlikte yaşıyorum. Bu zulümdür. Evimizi başımıza yıksalar da yine çıkmayacağız. Yıkacaklarsa gelip başımıza yıksınlar. Bu yapılan zulümdür” dedi.
BELEDİYEYE TEPKİ
Opak ailesinin kapı komşusu Mevlüt Tanış ise, yeni binanın belediyeden izin alınarak yapıldığını ve yaşanan sürecin şahidi olduğunu söyledi. Tanış, “Kimse ‘bu bina kaçak yapıldı’ demesin. Madem bu binayı yıkacaklardı neden yapılmasına izin verildi? Kentsel dönüşüm yapılacağı bize söylenmedi. Söylenen metruk evlerin yıkılacağıydı. Belediye başkanı burada büyük bir rant içinde olduğundan devlet yetkililerini de arkasına alarak bunu yapıyor” diye konuştu. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ