Mardin Roj

Yeşilli’de belediye başkanının zorla yıktığı evler için Cumhurbaşkanından acele kamulaştırma kararı

Yeşilli’de belediye başkanının zorla yıktığı evler için Cumhurbaşkanından acele kamulaştırma kararı
  • 05 Şubat 2022
Yeşilli’de AKP’li Belediye Başkanı tarafından ev sahiplerinin onayı olmadan yıktırılan 2 mahalle için AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan acele kamulaştırma kararı aldı.
Mardin’in Yeşilli ilçesinde 2016 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile “riskli alan” ilan edilerek, AKP’li Yeşilli Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından “Kentsel Dönüşüm” alanı olarak belirlenen Gül ve Tepebaşı Mahalleleri ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile “acele kamulaştırma” kararı alındı.
Resmi Gazete’de yayınlanan kararda, “Mardin ili Yeşilli ilçesi, Gül ve Tepebaşı mahalleleri sınırları içerisinde yer alan ve büyük kısmı imar mevzuatına aykırı olarak inşa edilmiş olan 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamındaki ekli kroki ve listede sınır koordinatları gösterilen özel mülkiyete konu taşınmazların, üzerindeki yapılar ile birlikte afet riskinin bertarafı, sağlıklı ve güvenli yaşam alanlarının oluşturulabilmesi amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27’nci maddesi gereğinde karar verilmiştir” denildi.
EVLER ZORLA YIKTIRILMIŞTI
Gül ve Tepebaşı mahallelerinde 2021 yılının Ocak ayında gerçekleştirilecek proje kapsamında belirlenen mülk sahiplerinin onayı olmadan binaların yıkımına başlanmıştı. Mahalle sakinlerinin yıkıma karşı çıkması üzerine evler çevik kuvvet polislerinin desteği ile zorla boşaltılmıştı. Evlerini terk etmeyen yurttaşların elektrikleri ve suları kesilmiş, polislerce evlerinden çıkarılırken, darp edilip, gözaltına alınmışlardı. AKP’li Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, yaşananlara dair yaptığı açıklamada hak sahipleri ile anlaştıklarını öne sürerken, mahalle sakinleri ise anlaşmayı kabul etmediklerini beyan etmişti.
PROJE YOK
İlçede bunlar yaşanırken, 2 mahalle için hazırlanan proje, “İlçenin tarihi ve mimari dokusuna aykırı” olduğu gerekçesiyle kabul edilmemişti. Yeniden başlayan proje süreci tamamlanmadan ilçede belirlenen evlerin çoğunluğu yıkılırken, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı HDP’li Mardin Milletvekili Ebru Günay’ın soru önergesine verdiği cevapta, projenin henüz olmadığını itiraf etmişti. Ancak proje olmamasına rağmen Bakanlık TOKİ ile birlikte her iki mahallede 175 adet konut, 6 dükkan inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi kapsamında ihale duyurusu yapmıştı. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ