Yeşilli halkı protestolarını sürdürüyor: Mücadele edeceğiz

Yeşilli halkı protestolarını sürdürüyor: Mücadele edeceğiz
  • 26 Mayıs 2021 15:06 | Son Güncellenme: 26 Mayıs 2021 15:14

Yeşilli’de “Kentsel Dönüşüm” kapsamında evleri yıkılmak istenen mahalle sakinleri basın açıklaması düzenledi. Mahalleliler, evlerini yıktırmayacaklarını, mücadele edeceklerini dile getirdi.

Mardin’in Yeşilli ilçesi Gül ve Tepebaşı mahallelerinde “Kentsel Dönüşüm” kapsamında başlayan yıkım sürerken, mahalle sakinlerinin tepkisi de devam ediyor. Yıkım yapılan alanda bir araya gelen mahalle sakinleri, devam eden yıkıma tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yaptı. Açıklamayı mahalle sakinlerinden Sultan Aca yaptı.

Proje kapsamında kendilerine metruk evlerin yıkılacağının söylendiğini ancak sağlam evlerinin de yıkılmak istendiğini belirten Aca, Belediye Başkanı Hayrettin Demir’in kendisine ve yandaşlarına rant alanı oluşturmak istediğini söyledi. Kendilerinin yoksul insanlar olduğunu ve gidecek bir yerleri olmadığını dile getiren Aca, göç ettirilmek istendiklerini söyledi. Aca, “Yol, su ve elektrik gibi temel hizmetlere dahi ulaşmakta zorluk yaşayan halk, ortaçağ koşullarında yaşamaya mahkum edilmiştir. Hiçbir sosyal imkanın olmadığı ilçede yönetim, insanların gölgesinde dinlenebileceği tek bir ağaç dahi dikmemiştir. Belediye işçilerinin maaşları, ikramiyeleri, tazminatları ödenmiyor, parasını isteyenler kapı dışarı edilmekle tehdit ediliyor” diye konuştu. Yaşanan göçler nedeniyle ilçenin nüfusunun 20 binden 14 bine gerilediğini kaydeden Aca, evlerinin yıkılmasına izin vermeyeceklerini vurgulayarak, mücadele etmeye devam edeceklerini ifade etti.

 

Mezopotamya Ajansı

 

‘İZİN VERMEYECEĞİZ’

Mahalle sakinlerinden Türkan Bat, 20 yılda bir ev yapana kadar canlarının çıktığını dile getirerek, evlerini nasıl yaptıklarını kimsenin bilmediğini söyledi. Evlerinin yıkılmasını istemediklerini dile getiren Bat, “Ne yeni ev yapacak gücümüz var ne de onların yaptığı evleri alacak gücümüz var. Biz nereye gideceğiz” dedi. Mahalle sakinlerinden Emine Aslan da, eşinin belediyeden emekli olduğunu belirterek, evinin yıkılmasına izin verilmediği için emekli ikramiyesinin verilmediğini dile getirdi. Aslan, hiçbir şekilde evinin yıkılmasına izin vermeyeceğini ifade etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ