Yeşil Sol Parti Mêrdîn’de Kongresini Yaptı

Yeşil Sol Parti Mêrdîn’de Kongresini Yaptı
  • 10 Aralık 2022 23:16 | Son Güncellenme: 11 Aralık 2022 11:41

Yeşil Sol Parti Mêrdîn 1’inci Olağanüstü kongresinde konuşan Eş Sözcü İbrahim Akın, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın 2023 seçimlerinde anahtar rol oynayacağını dile getirdi. 

 

Yeşil Sol Parti Mêrdîn İl Örgütü 1’üncü Olağanüstü Kongresi’ni gerçekleştirdi. Kentteki bir otelde düzenlenen kongreye yüzlerce kişi katıldı. Yeşil Sol Parti flamaları ile süslenen salonda Kürtçe ve Türkçe şarkılar çalındı. Divan oluşturulmasının ardından geçilen kongrede özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.

 

 

Kongrede konuşan Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü İbrahim Akın, Türkiye’nin içinden geçtiği olağanüstü koşulların normalleşme süreçlerinin de ipuçlarını verdiğine dikkat çekerek, “Türkiye’de yaklaşık 20 yıldır iktidarda olan AKP, adı Adalet ve Kalkınma Partisi olan ancak adaletsizliğin her türlü sürecini yaşadığımız bir süreci birlikte yaşadık” dedi. Bugün 10 Aralık İnsan Hakları Haftası olmasına dikkat çeken Akın, Türkiye’de olağanüstü koşullar, otoriter, faşizan rejimler yaşandığı için bugünün kutlama günü değil, mücadele günü olarak geçtiğini dile getirdi.

 

 

 

‘BİR ARAYA GELMİŞ ÇETELER’

 

 

 

Meclis’teki Bütçe Görüşmelerine dikkat çeken Akın, İYİ Parti’li Hüseyin Örs’ün uğradığı yumruklu saldırıyı hatırlatarak, “İYİ Parti’nin muhalefetine bile tahammül edemiyorlar. Bizim nezdimizde İYİ Parti ile devletin sürdürdüğü politika arasında siyasal hak itibariyle çok fark olmayabilir. Ama kedi iç kavgaları da böyle olabiliyor. Bir süre önce FETÖ ile birlikte hareket ediyorlardı. Her türlü ortaklığı beraber yapıyorlardı. Ama daha sonra aralarındaki kavgadan dolayı birbirlerine girmiş oldular. Biz inanıyoruz ki şu anda MHP ile kurmuş oldukları ilişkiler ve aynı zamanda çelişki ittifakları, oligarşik yapıları önümüzdeki günlerde her an birbirine girmeye neden olabilir. Çünkü bunların hiçbir işi gelecekte ortak geleceğimizde, ortak vatanımız için ve bütün halkımızın ortak geleceği için mücadele eden insanlar değiller. Tam tersine çıkar ilişkileri çerçevesinde bir araya gelmiş çeteler. Aynı zamanda İçişleri Bakanının adını koymuşlar. İçişleri Bakanı değil, suç içişleri bakanı olarak arkadaşlarımız değerlendiriyorlar” diye konuştu.

 

 

 

DEVLET AKLI

 

 

 

7 Haziran 2015 seçimlerinde olduğu gibi iktidarı göndermeye kararlı olduklarını vurgulayan Akın, öncelikle iktidarı yıkmaya, ardından kurmaya çalıştığı otoriter rejimi değiştirmeye ve sistemi değiştirmek istediklerinin altını çizdi. Tarihi bir seçimin önlerinde olduğunu, Emek ve Özgürlük İttifakı’na çok sistemi değiştirmede “anahtar rol” oynayacağını belirten Akın, “Bu rolümüzü, bu siyasal misyonumuzu bir anlamda kendi siyasal hedeflerimiz içinde toplumsal hedeflerimizle buluşturmak istiyoruz. HDP hiçbir zaman sadece kendi çıkarları için kurulan bir parti olmadı, toplumsal çıkarlar için kurulan bir parti oldu. Demokrasi için yerel seçimlerde her türlü iddiasını ortaya koydu” dedi. 2023 yılında yapılacak seçimlerde AKP ve MHP’nin var olma kavgasına karşı “Biz onları değiştirme kavgası vereceğiz. Tabiri caizse şunu söylemek isterim: Bu seçim aynı zamanda cehennemin kapılarının kapandığı, cennetin kapılarının aralandığı bir seçim olacak. Bu aralığı sağlayabiliriz. Ancak bu aralık yeni iktidar kuruluş sürecinde o kadar kolay olmayacak. Gidenle gelen arasında bir denklem olma ihtimali var. Devletin aklı 100 yıldır böyle” dedi.

 

 

 

‘BU SAVAŞ HALKLARIN SAVAŞI DEĞİL’

 

 

 

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük kara saldırısı hazırlığına dikkat çeken Akın, “Bu savaş asla bu halkların savaşı değil. Bu mevcut tek adam rejiminin kendi geleceğini kurtarma savaşıdır. Bizim iddiamız şudur; bunlar seçimi savaşla başlattılar. Taksim’deki mevcut saldırı sonrası nasıl daha önce 2 polisin öldürülmesinde barış süreci yıkıldı. Şimdi de aynı şeyi yapmaya çalışıyorlar. Bu çok net bütün dünyada görüldü… Bütün gücümüzle bütün demokrasi güçleriyle bu savaşın engellenmesi için her şeyi yapmaya ihtiyacımız var. Bu aynı zamanda tecrit politikasının da parçası arkadaşlar. Yani İmralı’daki mevcut tecrit bütün Türkiye’ye yayılmış durumda. Sayın Öcalan üzerindeki bu baskı, iki yıldır görüştürülmemesini buradan bir kez daha İnsan Hakları Haftası sebebiyle anayasal hakkı olan her türlü hakkın bütün dünyaya bir kez daha sizler vasıtasıyla ilan ediyoruz. Bu sürecin topyekun farkındayız. Ama buna teslim olmamak konusunda da direncimiz yüksek. Onların ceberut saldırılarına rağmen direnen bir halk var. Direnen bir mücadele var. Dolayısıyla önümüzdeki dönem ister HDP’yi kapatma olsun, ister başka bir süreç olsun. Çaresiz değiliz. Demokratik seçeneği bulma, örgütleme, temsil etme ve önümüzdeki süreçte bunları bir daha iktidardan etme konusunda iddialıyız” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Ardından devam eden kongrede Leyla Kaya ve Alaaddin Turan Yeşil Sol Parti Mêrdîn Eşbaşkanları seçildi.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ