Yeşil Sol listeleri belli oluyor: Mardin adayı herkesi şaşırttı

Yeşil Sol listeleri belli oluyor: Mardin adayı herkesi şaşırttı
  • 9 Nisan 2023 12:53

Yeşil Sol Parti, HDK, DTK, DBP ve HDP eş başkanları ve eş sözcülerinin aday gösterildiği kentler belli oldu. Mevcut vekillerin büyük kısmı listede yer almadı.

 

Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında seçimlere girecek olan Yeşil Sol Parti milletvekili aday listeleri üzerinde çalışmalar devam ediyor. Yeşil Sol Parti bileşenlerinin eş genel başkanları ve eş sözcülerinin aday gösterildiği kentlerde belli oldu.

HANGİ MİLLETVEKİLLERİ ADAY DEĞİL?

Parti yetkililerinden edinilen bilgilere göre, mevcut vekillerin yüzde 75’e yakınının yeniden aday gösterilmeyeceği belirtildi. Yeniden aday gösterilmeyen milletvekilleri arasında Garo Paylan, Erol Katırcıoğlu, Filiz Kerestecioğlu, Zeynel Özen, Züleyha Gülüm, Abdullah Koç, Dilan Dirayet Taşdemir ve Ali Kenanoğlu gibi isimler yer alıyor.

Mevcut vekillerin yeniden aday gösterilmemesinin en önemli sebeplerinden biri de HDP’de işletilen iki dönem kuralı. HDP’de tüzük gereği milletvekilliği iki dönemle sınırlandırılmış durumda. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın da aralarında bulunduğu 16 milletvekili iki dönem kuralına takılıyor. Ancak HDP’nin iki dönem kuralında eş genel başkanlara esneklik sağlanacağı belirtilmişti.

EŞBAŞKANLAR VE EŞSÖZCÜLERİN YERLERİ

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar İstanbul’dan; Eş Sözcü İbrahim Akın ise İzmir’den aday gösterildi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, İstanbul’dan aday gösterildi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Diyarbakır’da liste başında aday gösterildi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz Mardin’de; Eş Genel Başkan Keskin Bayındır memleketi Batman’dan aday gösterildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) EŞ Genel Başkanı Pervin Buldan Van’da liste başından, Eş Genel Başkan Mithat Sancar ise Urfa’dan aday gösterildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ