Mardin Roj

Yerine kayyum atanan Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Semire Nergiz tahliye edildi

Yerine kayyum atanan Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Semire Nergiz tahliye edildi
  • 15 Kasım 2019

Görevden alınarak, yerine kayyum atanan Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanı Semire Nergiz ilk tutukluluk incelemesinde tahliye edildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde, 17 Ekim’de çıkarıldıkları mahkeme tarafından “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan ve yerlerine kayyum atanan Nusaybin Belediye eşbaşkanları Semire Nergiz ve Ferhat Kut’un tutukluluk incelemesi yapıldı. Tutukluluk incelemesi duruşmalı yapıldı. Avukatların hazır bulunduğu duruşmaya, eşbaşkanlar tutuklu bulundukları Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

EŞBAŞKAN KUT TAHLİYE EDİLMEDİ

Yapılan inceleme sonucunda, Mardin 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi, eşbaşkanlardan Nergiz’in tahliyesine karar verdi. Eşbaşkan Nergiz hakkında yurtdışı yasağı ve ayda iki gün de imza şartı verildi. Nergiz’in tahliyesine ilişkin verilen kararda, “Mevcut delil durumu, delillerin toplanmış olması, sabit ikametgah sahibi olması, delilleri karartabileceğine dair olgunun olmaması, tutuklulukta geçirdiği süre dikkate alınarak” ifadelerine yer verildi.

Mahkeme, Eşbaşkan Kut’un ise tutukluluk halinin devamına karar verdi. Kararda, “Kuvvetli suç şüphesi, atılı suçun mahiyeti, tanık beyanı, görüntü inceleme tutanağı ve tüm deliller kapsamında adli tedbir kararının yetersiz kalacağına” hükmüne yer verildi.

Tutuklanan eşbaşkanın yerine Nusaybin Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, 18 Ekim’de belediyeye kayyum olarak atanmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ