Mardin Roj

Yeniden ücretli olan maskeler kaç liradan satılacak?

Yeniden ücretli olan maskeler kaç liradan satılacak?
  • 8 Mayıs 2020 11:17 | Son Güncellenme: 8 Mayıs 2020 11:18

Coronavirüs Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan kararlar gereği daha önce satışı durdurulan cerrahi maskelerin satışı Cuma gününden itibaren serbest olacak.

Alınan karara göre marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformu üzerinden cerrahi maskelerin satışı yapılabilecek. Satış izni olan işyerleri cerrahi maskeleri 10ve 50’lik paketlerde tanesini en fazla 1 TL ye satılabilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi;

“Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından salgınla mücadelede normalleşme takviminin açıklandığı, 4 Mayıs 2020 tarihli Kabine Toplantısı sonrası alınan kararlar çerçevesinde cerrahi maskelerin perakende satış noktalarında satışı mümkün hale gelmiştir.

Bu çerçevede marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformu üzerinden cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir. Hedefimiz en yaygın ağ ile vatandaşlarımızın en hızlı ve kolay bir şekilde cerrahi maskeleri temin etmesini sağlamaktır.

Cerrahi maskeler, adedi KDV dâhil en fazla 1 (bir) Türk Lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu fiyatın üzerindeki satışlar “fahiş fiyat” olarak değerlendirilecektir.

Bu kapsamda, 8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul’da, akabinde büyükşehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir.Cerrahi maskeler ilk etapta standart 50’li paketler halinde satışa sunulacak olup, önümüzdeki haftadan itibaren maskelerin 10’lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ