Mardin Roj

Yeniden gündem oldu: DEDAŞ’ın dolandırıcılığı sonunda patlak verdi

Yeniden gündem oldu: DEDAŞ’ın dolandırıcılığı sonunda patlak verdi
  • 06 Eylül 2021

Dolandırıcılık iddiaları ile gündemden düşmeyen DEDAŞ’ın 2019’da patlak veren 100 milyonluk dolandırıcılığı yeniden gündem oldu.

 

Dolandırıcılık iddiaları ile gündemden düşmeyen DEDAŞ’ın 2019’da patlak veren 100 milyonluk dolandırıcılığı yeniden gündem oldu. Sosyal medyanın konuştuğu 2019’daki haberde DEDAŞ’ın dolandırıcılık yaptığı belgeleri ile ortaya çıkmış, EPDK yaptığı incelemede dolandırıcılığı tespit etmişti.

 

2019’da ortaya çıkan belgeler ve EPDK incelemesi sonucunda patlak veren dolandırıcılık hikayesine göre; Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’de (DEDAŞ) 6 yıl Endeks Okuma Görevlisi olarak çalışan Ebubekir Özgür, şirketin halkı dolandırdığını belirterek Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunur. Bunun üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) DEDAŞ’ın yasalara uymayarak “Ek tüketim” adı altında yurttaşlardan fazla para tahsil ettiğini, hayali faturalar kestiğini ve kaçak bedelini 2 kat fazla aboneye yansıttığı tespit eder.

 

DEDAŞ’ın “Ek tüketim bedeli” ve kayıp kaçak bedelini fazladan aboneye yansıttığını belirterek kurumdan istifa eden Ebubekir Özgür, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Batman ve Urfa’da 1 yılda 2 milyon 300 faturayla oynandığını ve 100 milyon TL haksız kazanç elde edildiğini kaydeder.

 

DEDAŞ’ta yapılan usulsüzlükleri önce savcılığa veren daha sonra da basınla paylaşan Özgür, yetkilileri göreve çağırır. Özgür, DEDAŞ’ın sadece Urfa’da son 3 yıl içinde 70 milyon TL haksız kazanç elde ettiğini elindeki evraklarla belgeleler.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda (EPDK) yasaların açık bir şekilde yazıldığını ifade eden Özgür, DEDAŞ’ın meskenlerde 80 TL altındaki faturaları kabul etmediğini, 80 TL altında kalan faturaya ekleme yapıp 80 TL’ye tamamladığını iddia eder. Özgür, elindeki evrakları göstererek, dolandırıcılık olayını şöyle anlatır: “Örneğin 30 TL gelen fatura DEDAŞ tarafından 80 TL’ye tamamlanıyor. Elektrik faturanız 10 ya da 30 TL geldi, DEDAŞ bu tutarı kabul etmiyor, aboneye sistemden bir kod aracılığıyla ek tüketimden 80 TL’ye tamamlanacak şekilde miktar ekliyor. Urfa için konuşacak olursak, meskenlerde 2016 yılına ait 17 milyon TL’lik abonelerin kullandığı enerjiye, DEDAŞ 25 milyon TL’lik ekleme yapmış. 2017 yılında 10 Milyon TL aboneler tüketmiş, 20 milyon TL DEDAŞ kendisi eklemiş. 2018 yılı 11 aylık bir tutar var. Bu tarihten sonra sisteme erişim engellendiği için sonraki ayları takip edemedim. 10 milyon TL abonelerin tüketimi var, 25 milyon TL DEDAŞ ekleme yapmış. Bunları topladığımız zaman 3 yılda 37 Milyon TL’lik abonenin tüketimi, ancak DEDAŞ 70 Milyon TL ekleme yaparak haksız kazanç elde etmiş.”

 

Yine son 3 yılı baz alarak DEDAŞ’ın halka hayali faturalar kestiğini dile getiren Özgür, dolandırıcılığı anlatmaya şu şekilde devam ediyor: “Sayacına ulaşmadığı vatandaşın sayaç tüketim değerlerini almadan bastığı faturalar var. Örnek verirsek, bu gün dükkanınız kapalı, DEDAŞ sayacı okuyamadı. Ay sonu gelince oturduğu yerden aboneye 50 TL ya da 40 TL fatura çıkarıyor. 2018’in 5, 6, 7, 8’inci aylarında bu sayı çok ciddi bir rakama ulaştı. Burada faturayı okuyan personelin bir suçu yok, tamamen üstlerden gelen emirle yapıyorlar. Ben de bu birimde çalıştım. Bizzat bunların içinde bende yer aldım. Bakın elimdeki evrakta okuyucu personel Eyyübiye, Karaköprü ve Haliliye, Viranşehir ilçelerinde saat 15.55’de abone okumaya başlamış, saat 16.00’ya kadar 52 aboneyi bitirmiş. 5 dakika içinde 4 ilçedeki 52 adresi bitirmesi mümkün değil. Bulunduğumuz binayı bitirmesi bile 10 dakika sürer. Burada 12 abone var. Benim bizzat şahit olduğum, 2018’in 5, 6, 7, 8’inci aylarında yapıldı bu uygulama. 4 ay içinde 30 bin aboneye bu şekilde fatura kesildi. Bunların hepsini kanıtlı, belgeli bir şekilde savcılığa da verdim.”

 

Özgür, DEDAŞ’ın yolsuzluklarının bitmediğini, özellikle “Bölgede kaçak kullanımı fazla” denilerek abonelere kaçak kullandıkları iddiasıyla 2 kat fazladan kaçak bedeli ödetildiğini anlatıyor.

 

Bin 500 TL olan cezayı 5 bin TL olarak yansıtıp usulsüzlük yapıldığını kaydeden Özgür, şöyle devam ediyor: “Yasa bunun maksimum cezasını belirlemiş. O ceza miktarının üstüne çıkmak yasak. Kaçak bedelini çok bulan vatandaşın itirazı sonucu DEDAŞ “personel hatası” diyerek fazla aldığı ücreti aboneye geri ödemeyi kabul ediyor, ancak itiraz etmeye ise bu ücreti ödemeye mahkum bırakılıyor.

 

Borcundan dolayı enerjisi kesilen aboneye doğrudan normal fatura keser gibi tüketiminin iki katı fiyatlandırılıyor. Yasa açık ve net diyor ki iki personelle bu durumu tutanak haline getireceksin. Tutanağa bağlı kalarak gerçekten enerjisi kesilmişse eğer kaçak elektrik cezası uygulanabilir. DEDAŞ ise tutanak tutmadan, normal bir faturaymış gibi aboneye 2 kat fatura kesiyor. EPDK’da böyle bir yasa yok. Yasalar açık bir şekilde yazılı. Borcundan dolayı elektriği kesilen abone, elektriğin mührünü kırıp kullanmaya devam ettiği taktirde yasalarda bunun belli bir cezası var. EPDK’da kaçak kullanımı tutanak ile tespit edilmişse ceza uygulanmasını belirtiyor. Fakat DEDAŞ tutanaksız bir şekilde normal fatura gibi tüketiminin 2 katı fatura kesiyor.”

 

Bir yılda 2 milyon 300 fatura bu şekilde kesilerek 100 milyon TL haksız kazanç elde edilir.

 

Bunun üzerine DEDAŞ hakkında “Nitelikli dolandırıcılıktan”  soruşturma açılır. Ancak soruşturmada sonradan ne olur ne biter bilinmez.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ