Yeni DEDAŞ Müdürü de çiftçileri elektrikleri kesmekle tehdit etti

Yeni DEDAŞ Müdürü de çiftçileri elektrikleri kesmekle tehdit etti
  • 9 Kasım 2020 19:29

Dicle Elektrik Mardin çiftçisinin borçları iddiası ile geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine aylarca elektrikleri kesecekleri tehdidinde bulundu. DEDAŞ Müdürü Halil Homan, Mardin için DEDAŞ tarafından yakılacak bakım onarım giderinin de 53 milyon azaltılarak, yatırım olduğunu savunduğu miktarı yaklaşık 154 milyon olarak açıkladı.

Mardin’de tarımsal sulama abonelerinin birikmiş borcunun 1.4 milyar liraya ulaştığını öne süren Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ) yeni yılda borcunu ödemeyenlerin elektriğinin kesileceği tehdidinde bulundu. DEDAŞ, borçlu abonelere “bugüne kadar anlayış gösterildiğini” öne sürerek, istisna uygulanmayacağını ifade etti.

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. Mardin İl Müdürü Halil Homan, geçmiş dönem borçları bulunan ve ödeme yapmak isteyen aboneler için gecikme cezaları, icra masrafları gibi hususlarında ödeme kolaylıkları sağlanacağını, ancak borçlarını ödemeyen aboneler için yeni yılda hiçbir istisna ve kolaylık sağlanmayacağını, tarımsal sulamada kullandıkları elektriğin kesileceğini belirtti. Homan, Mardin ovasında tarımsal sulama için gereken suyun tamamının açılan derin kuyulardan temin edildiğini belirterek, yıldan yıla azalan su miktarından dolayı kuyu derinliklerinin ortalama 600-700 metreye ulaştığına dikkat çekti. Homan tarımı yapılacak ürün seçimi ve sulama tekniğinin elektrik tüketimine etkisine dikkat çekerek, “Mardin ovasına uygun seçilecek ürünlerin ekimi, modern sulama sistemlerinin kullanılması ve yapımı devam eden Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında tarla başına kadar sulama kanallarının yapılarak hizmet vermeye başlaması, bölgede elektrik tüketim maliyetlerini azaltacaktır. Örneğin su yetersizliği olan ilçelerdeki mısır üretiminde mutlaka damlama sulama şartı aranmalıdır” dedi. Homan çiftçilere Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) girerek, zirai danışmanlık hizmetlerinden yararlanmaları çağrısı da yaptı.

“DEDAŞ, MARDİN’DE BAKIM-ONARIM GİDERLERİNİ 53 MİLYON DÜŞÜRECEK”

Homan, Dicle Elektrik olarak Mardin’de özelleştirmenin yapıldığı 2013’ten bu yana altyapı ve şebeke iyileştirmeleri için toplam 619 milyon 505 bin 973 lira yatırım gerçekleştirdiklerini iddi etti. Sadece geçen yıl 207 milyon 992 bin lira yatırım yapıldığını öne süren Homan, 2021 yılında ise Mardin için yatırım olduğunu öne sürdüğü bakım onarım giderlerinin geçmiş yıla oranla yaklaşık 53 milyon TL azaltılarak 154 milyon 275 bin lira olduğunu söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ