Mardin Roj

Yazar Baran Beyi: Beka söylemleri Kürtlerin varlığından kaynaklanıyor

Yazar Baran Beyi: Beka söylemleri Kürtlerin varlığından kaynaklanıyor
  • 31 Mayıs 2022 17:59
Araştırmacı-yazar Yusuf Baran Beyi, Türkiye’deki “beka” söylemlerinin Kürtlerin varlığından kaynaklı kullandığına dikkat çekerek, Barzani ailesine ilişkin ise “tarihten ders çıkarılmalı” uyarısında bulundu. 
Dersim Katliamı’na dair araştırmaları ve yazılarıyla tanınan araştırmacı-yazar Yusuf Baran Beyi, katliam sürecine dair ulaştığı belgeler ve tespitlerle birlikte Türkiye’nin Kürtlere dönük sürdürdüğü saldırıları değerlendirdi.
Dersim Katliamı’na gelene kadar bölgede çok sayıda katliamın yaşandığını belirten Beyi, İttihat ve Terakki ile başlayan ırkçı anlayışın ortaya çıkmasının katliamların sebebi olduğunu söyledi. İttihat ve Terakki’nin Türk-İslam senteziyle hareket etmesiyle Anadolu ve Mezopotamya’da yaşayan halkların yerinden edilmesi ve katledilmesini içeren bir projeyi önlerine koyduğunu ifade eden Beyi, “Bu proje büyük katliamlara neden oldu” dedi. İttihat ve Terakki’nin ideolojik yapılanmalarının cumhuriyetin temellerini oluşturduğunu kaydeden Baran Beyi, Dersim Katliamı ve öncesinde yaşanan katliamların da bu anlayışın yaratmış olduğu sonuçlar olduğunu ifade etti.
KATLİAMIN TEMEL NEDENİ KÜRTLÜK
Dersim Katliamı’nın kamuoyunda bir “isyan” sonucu yaşandığı yönündeki algının gerçeklikle alakası olmadığını aktaran Beyi, elde ettiği belgeleri anlattı. “Şark Islahat Planı” ve beraberinde dönemin hükümet yetkililerinin hazırlıkları ile yazışmalarına dikkat çeken Baran Beyi, “Dersim bir Kürt coğrafyası ve inanç farklılığının olması pek bir şey değiştirmiyor. Dersim’in vurulmasının temel nedenini bazı kişiler Alevilik olarak değerlendirirler. Ama öyle değil. Alevilik ve Kızılbaşlı olunması orada katliamın boyutunu ve şiddetini artırmıştır. Saldırıların temel nedeni Kürtlüktür. Dersim’in vurulması Kürtlük nedeniyledir” dedi.
BEKA SÖYLEMLERİ
Aynı politikalar ve planların bugün de devam ettiğini anımsatan Beyi, “Bugün halen alavere dalavere Kürt Mehmet nöbete yöntemlerini kullanmaya devam ediyorlar. İttihat ve Terakki Cemiyeti zihniyeti cumhuriyetin kurucularıyla devam etti. Bu coğrafyada Ermeniler, Rumlar, Süryaniler, Êzidîler ve Kürtler, Dersim’de Aleviler üzerinde ciddi bir kırım yapıldı. Gayrimüslimler bu ülkede esameleri okunmayacak hale getirildi. Ama Kürtlerin anayurdu burasıdır. Gidecek bir yerleri de yok. Mecburen ölümüne bu topraklarda yaşamaya devam ediyor. Zulmün nedeni İttihat Terakki’den devralınan zihniyet kalıplarıdır” diye konuştu.
Kürtlerin susturulmamasının iktidarların korkularını yaşamasına neden olduğunu dile getiren Baran Beyi, “Zaten beka sorunu olduğunu ısrarla söylemeleri Kürtlerin varlığından kaynaklanıyor. Bugün Suriye’ye müdahale edilmesi, Irak’a müdahale edilmesi, İran’da devletin Kürtlere müdahalesi, bu devletlerin Kürtleri bir beka sorunu olarak, tehlikeli bir odak olarak gördüklerinden dolayıdır. Kürtleri bu nedenle teslim almaya çalışıyorlar. Kürtler, bir çukura gömülemediler. Kürtler, kendilerini çeşitli diplomasi yollarıyla, mücadelelerle ispatladılar ve seslerini duyurdular” diye belirtti.
‘KÜRTLERİN BİRLİĞİ ŞART’
Katıldığı bir söyleşide yaşlı bir kadının kendisine “Mustafa Kemal halen aramızda geziyor” sözlerine dikkat çeken Baran Beyi, “Mustafa Kemal’den bahsederken, aslında İttihat ve Terakki’nin devretmiş olduğu o ırkçı, milliyetçi akım, cumhuriyet döneminde de esas alınan politikalar olduğunu görüyoruz. Şahsı değil, zihniyeti esas alıyor” dedi. Kürtlerin en büyük sorununun birlik içinde hareket etmemesi olduğunu ifade eden Baran Beyi, bunun Kürtlere yüzyıl kaybettirdiğini, bir yüzyıl daha kaybedilmemesi için Kürt Ulusal Kongresinin toplanmasının şart olduğunu ve birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi.
‘TARİHTEN DERS ÇIKARILMALI’
Federe Kürdistan Bölgesi’nde Türkiye’nin KDP’nin özel güçleriyle sürdürdüğü saldırılara da değinen Baran Beyi, Dersim’de Seyit Rıza’nın kendisine verilen sözlere güvenerek, teslim olduğunu ve idam edildiğini hatırlattı. Beyi, Saddam Hüseyin’in Barzan bölgesinde binlerce Kürt’ü katlettiğini, Federe Kürdistan’ın bağımsızlığı için yapılan referanduma karşı bölge devletlerinin tutumunu hatırlattı. Barzani ailesinin bu yaşananları görmesi gerektiğini söyleyen Beyi, tarihten ders çıkarması gerektiğini kaydetti. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ