Mardin Roj

Yaşlı kadın, DEVA Partisi üyelerini kendisini gözaltına alacak polisler sanıp ağladı

Yaşlı kadın, DEVA Partisi üyelerini kendisini gözaltına alacak polisler sanıp ağladı
  • 09 Kasım 2021

“Cezai ehliyeti yoktur” raporu olmasına rağmen hakkında cumhurbaşkanına hakaretten dava açılan 96 yaşındaki kadın, ziyarete gelen DEVA Partisi heyetini kendini almaya gelen polis sanarak ağladı.

 

DEVA Partisi Urfa il Başkanı Ahmet Tüysüz, partisinin Siverek İlçe Başkanı Cuma Şirin’in de katılımı ile Siverek’te yaşayan ve hakkında cumhurbaşkanına hakaret davası açılan 96 yaşındaki Aliye Yabansu’yu ziyaret etti.

 

Ziyarette açıklama yapan DEVA Partisi Urfa İl Başkanı Ahmet Tüysüz, 96 yaşındaki kadına dava açılması ve güvenlik tedbiri kararı verilmesini eleştirdi.

 

160 BİN 169 DAVA

 

Aliye Yabansu’nun videosunun sosyal medyada yayınlanması sonrası hakkında cumhurbaşkanına hakaretten dava açıldı. Durumu eleştiren Tüysüz “Bir ülke düşünün ki birkaç ilin nüfusundan daha fazla, 160 bin 169 kişi cumhurbaşkanına hakaret soruşturması geçirmiş olsun” diyerek açılan soruşturmalara tepki gösterdi.

 

Aliye Yabansu hakkında güvenlik tedbiri uygulanması kararını da değinen, “Yakınlarının beyanına göre kadının yaşı gerçekte 100’ün üstünde. Cezai ehliyeti yok. ‘Madem ceza veremiyorum, süründürürüm’ mantığından hareketle güvenlik tedbiri kapsamında Kayseri’deki bir hastaneye sevkine karar verilmiş” dedi.

 

Yapılanları 1980 askeri darbesi uygulamalarına benzeten Tüysüz, “Bu muamelenin yaşı küçük olduğu için idam edilemeyen Erdal Eren’in bir gecede mahkeme kararıyla yaşının büyütülerek idam edilmesinden farkı var mı?” diye sordu.

‘BİZİ POLİS SANARAK AĞLADI’

 

Ziyaret esnasında yaşananlara da değinen Tüysüz, Aliye Yabansu’nun kendilerini gördüğünde ağladığını söyledi.

 

Ahmet Tüysüz, “Bizi polis sanmış, onu almaya geldiğimizi düşünmüş, çocuklaşmış halde gözyaşlarına boğuldu. Kulakları duymadığı için ona, geliş nedenimizi ancak yakınlarının yardımı ile aktarabildik. Yargının bu kadar insanlıktan çıktığına ilk kez tanık oluyoruz” diye konuştu.

 

Twitter hesabından açıklama yapan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Diyecek söz bulamıyorum. Yazıklar olsun” ifadeleriyle Yabansu’ya dava açılması ve güvenlik tedbiri kararını eleştirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ