Mardin Roj

Yaşamını yitiren ve TSK’nin açıklamadığı askerlerin isimlerini HPG açıkladı

Yaşamını yitiren ve TSK’nin açıklamadığı askerlerin isimlerini HPG açıkladı
  • 1 Haziran 2022 13:19
TSK, Metîna’da çıkan çatışmada yaşamını yitiren ve isimleri açıklanan 4 askere dair 4 gündür açıklama yapmadı.  
Türkiye’nin KDP ortaklığıyla Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap ve Avaşîn bölgelerine 17 Nisan’da başlattığı saldırılar sürüyor. Bölge havadan ve karadan yoğun bir şekilde bombalanırken, çatışmalar her geçen daha şiddetleniyor. Çatışmalar iki bölgeyle sınırlı değil; 2018 yılından bu yana saldırıların sürdüğü Metîna ve Xakurk bölgelerinde de şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Türkiye’nin çatışmalar sırasında kimyasal silah kullanması ve asker kayıplarına dair açıkladığı veriler, çatışmaların yaşandığı günden bu yana en çok tartışılan konuların başında geliyor.
ASKER İSİMLERİ AÇIKLANDI
Savunma Bakanlığı, çatışmaların şiddetlendiği 28 Mayıs’tan bu yana sadece uzman çavuşlar Muhammed Serttaş, İslam Sancak ve Hasan Çatal’ın yaşamını yitirdiği duyurdu. HPG Basın İrtibat Merkezi ise, 28 Mayıs’tan bu yana 44 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı. Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) dün yer alan habere göre, söz konusu tarihten bu yana 3 HPG’li de hayatını kaybetti.
Açıklamada, dikkat çekici bilgilere de yer verildi. Açıklamada, Türkiye’nin asker kayıplarını gizlediğine işaret edilerek, 29 Mayıs’ta Metîna’da çıkan çatışmada yaşamını yitirdiği belirtilen 4 askerin ismine yer verildi. İsmi açıklanan askerler şöyle: Astsubay Kıdemli Çavuş Yunus Eylik, Uzman Çavuş Ali Taşkın (Siirt Komando Tugayı), Uzman Çavuş Mevlüt Çetin ve Uzman Çavuş Ahmet Akpınar. Açıklamada ayrıca yaşamını yitiren askere ait bazı askeri malzemelere el konulduğu belirtildi.
Savunma Bakanlığı, 29 Mayıs’ta yaşamını yitirdiği belirtilen askerlere dair henüz bir açıklama yapmadı.
2 ASKERİN AKIBETİ
HPG, 28 Mayıs’ta da Zap’ta yaşanan çatışmalarda 3 askerin yaşamını yitirdiğini ve “İki askerin cenazesi elimizde” açıklaması yapmıştı. Bu konuya dair de henüz bir resmi bir açıklamanın yapılmaması dikkat çekiyor.  (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ