‘Yaşadıklarım duyulsun’ diyen Gezer’in çağrıları yanıtsız kaldı

‘Yaşadıklarım duyulsun’ diyen Gezer’in çağrıları yanıtsız kaldı
  • 9 Aralık 2021 20:09

Kandıra Cezaevi’nde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Garibe Gezer’in, defalarca “yaşadıklarım duyulsun” çağrısı yanıtsız kaldı.  

 

Kandıra 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Garibe Gezer (28) hayatını kaybetti. İntihar ettiği iddia edilen Gezer’in ailesine cezaevi yönetimi tarafından haber verilirken, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin, olayı twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

‘YAŞADIKLARIM DUYULSUN’ DEMİŞTİ

Kandıra Cezaevi’ne 24 Mayıs’ta sevk edilen Garibe Gezer, darp edilip, yerlerde sürüklenmiş, süngerli oda işkencesine ve kadın gardiyanların cinsel işkencesi ile karşı karşıya kalmıştı. Yaşadıklarını anlatmak istemesi üzerine hücreye konulan Gezer, ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde yaşadığı cinsel işkenceyi anlattı. Hakkında yaşadıklarını anlattığı için soruşturma açılırken, avukatları ile gönderdiği mesajlarında yaşadıklarını anlatarak, “Yaşadıklarım duyulsun” çağrısında bulundu. Götürüldüğü hastanede şikayetlerine rağmen muayenesi yapılmayan Gezer’in işkenceyi anlattığı Hakimlik de duyduklarını kulak arkası yaptı.

HÜCREYE KARŞI KOĞUŞUNU ATEŞE VERDİ

Öncesinde Mardin, Şakran ve Tarsus’ta tutulan Gezer, Kandıra Cezaevi’ne sevk edilmeden hemen önce Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevinde tutulmuş, burada da defalarca hak ihlaline uğramıştı. Günlerce hücrede tutulan Gezer, yaşadığı hak ihlallerini protesto etmek amacıyla koğuşunu ateşe vermişti.

MÜCADELESİNDEN VAZGEÇMEDİ

Mardin’in Dargeçit ilçesinden olan Gezer, henüz 21 yaşında iken 6-8 Ekim 2014 Kobanê eylemleri sırasında ağabeyi Bilal Gezer’in katledilmesine tanık oldu. Bilal Gezer’in taziyesi henüz yerde iken diğer ağabeyi Mehmet Emin Gezer, kardeşinin faillerini sormak için gittiği Dargeçit İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde özel harekat polisleri tarafından vurularak, felç bırakıldı. O günden sonra ailenin yaşayan tüm fertleri bir bir gözaltına alındı. Başlatılan soruşturmalar kapsamında annesi, babası, kardeşleri ve kendisi ile birlikte 9 aile ferdi mahkemelik oldu. Gezer tüm yaşadıklarına rağmen henüz 23 yaşında iken ilçede Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticiliği yaparak mücadelesini sürdürdü. Dargeçit’te de 11 Aralık 2015’te sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi ile kenti terk etmedi. Bu nedenle hakkında peş peşe soruşturmalar açılan Gezer, 3 Mart 2016’da Kütahya’da okuyan kardeşinin yanına gittiği sırada gözaltına alınıp tutuklandı. Yapılan yargılama sonucu asılsız iddialar ile “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası ve 21 yıl hapis cezası verilen Garibe’nin ağabeyi Haşim de tutuklanarak, alelacele 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ANNE GEZER: İŞKENCE YAPTINIZ, YERLERDE SÜRÜKLEDİNİZ

Garibe Gezer’in yaşadıklarının duyurulması üzerine 15 Kasım’daki kadın eyleminde seslenen annesi Halime Gezer, “Allah’tan korkmuyorlar mı cezaevinde böyle yapıyorlar. Çocuklarıma işkence yapıyorlar. Sebebi nedir. Ne hakları var. Hakkınız yoktu kızıma işkence yapmaya. Merhaba Elazığ cezaevindeki aslan oğluma da. Kızım 20’li yaşlarındaydı henüz. Aldınız. İşkence yaptınız. Yerlerde sürüklediniz. Taciz ettiniz, tecavüz ettiniz. Ne hakkınız vardı? Merhaba cezaevindekilere. Merhaba işkence altındakilere. Başkanımız denizlerin altında tutuluyor” sözlerini kullandığı sırada fenalaşmıştı. (Mezopotamya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ