Mardin Roj

Yalancı bahar ağaçlara çiçek açtırdı

Yalancı bahar ağaçlara çiçek açtırdı
  • 16 Şubat 2021
Türkiye’nin birçok bölgesinde kar yağışı ve soğuklar şiddetini sürdürürken, Mardin’de baharın habercisi olan badem çiçekleri yalancı bahara aldandı.

Şubat ayında yağışların olmaması havaların mevsim normallerin üzerine çıkması ile birlikte badem çiçekleri yalancı bahara aldanarak erken çiçek açtı.

Havaların mevsim normallerinin üzerinde sıcak seyretmesi üzerine erken çiçek açan badem ağaçları vatandaşların büyük ilgisini çekiyor. Bu anı ölümsüzleştirmek isteyen vatandaşlar fotoğraf makineleri ile badem ağaçlarına bol bol fotoğraf çektiriyor. Mardin’de Şubat ayında badem çiçeklerinin açtığını gördüğünü belirten Mehmet Taş adlı vatandaş, Mardin’in son yılların en sıcak kış mevsimini yaşadığını söyledi. Taş, “Normalde şubat ayında Mardin kardan geçilmiyor. Türkiye’nin her yerinde kar yağışı ve soğuk hava etkili olurken Mardin’de bahar erken geldi. Hiç alışık olmadığımız badem ağaçları bile şubatta çiçek açtı.” dedi.

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri de Mardin ve çevresinde çok sayıda badem ağacı bulunduğunu, bademin Mardin ekonomisine küçümsenmeyecek ölçüde katkı sağladığını vurgulayarak, erken çiçek açan badem ağaçlarının zarar görmesinden endişe duyduklarını belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ