VİDEO / Mülteciler Vahşice Katledildi

VİDEO / Mülteciler Vahşice Katledildi
  • 26 Haziran 2022 13:52 | Son Güncellenme: 26 Haziran 2022 14:34
Fas’ın kuzeyindeki Melilla’ya geçmek isteyen binlerce göçmene yönelik Fas polisi saldırısında, en az 23 kişi yaşamını yitirdi. 
İspanya’nın Kuzey Afrika toprağı olan Fas’ın kuzeyindeki Melilla’ya geçmeye çalışan binlerce göçmen, Fas polisinin insanlık dışı şiddetine maruz kaldı. Görüntülerin sanal medya hesaplarında dolaşması birçok kesimin tepkilerine neden oldu.
İŞKENCE VE ÖLÜMLER GÖRÜNTÜLERDE
Sanal medyada yapılan paylaşımlar polisin işkenceye varan şiddetini gözler önüne seriyor. Görüntülerde polisin göçmenlere işkence uyguladığı yer alırken, bir alanda toplanan göçmenlerin üst üste atıldığı ve çok sayıda göçmenin ise hareketsiz bir şekilde yerde yattığı görüldü.
EN AZ 23 GÖÇMEN YAŞAMINI YİTİRDİ
Tepkilerin büyümesinin ardından Faslı yetkililer açıklama yapmak zorunda kaldı. Yetkililer yaptıkları açıklamada, görüntülere konu olan şiddet olaylarından göçmenleri sorumlu tutarak, 23 göçmenin hayatını kaybettiğini, 18 göçmen ve bir güvenlik gücü mensubunun tıbbı gözetim altında tutulduğunu aktardı. Faslı yetkililer, yaşanan olaylarda her ne kadar 23 göçmenin yaşamını yitirdiği bilgisini verse de ölümlerin açıklanan verilerden çok daha fazla olduğu belirtiliyor.
ÖLÜMLERDEN GÖÇMENLER SORUMLU TUTULDU
Faslı yetkililer yine yaptıkları açıklamada, “Göçmenlerin çok şiddetli yöntemlerinin kullanıldığı bir saldırı” sırasında, “demir çitten itişip kakışarak ve düşerek” öldüklerini savunuldu.
DERİN BİR SORUŞTURMA TALEBİ
Göçmenlerin maruz kaldığı ağır işkence görüntülerinin yayılmasından sonra birçok Faslı dernek soruşturma başlatılmasını istedi. Melilla sınırındaki Fas kenti Nador’da Fas İnsan Hakları Derneği’nin göçmen dosyası ile ilgilenen Omar Naji, “Bu dramın yaşandığı tüm koşulların ortaya çıkarılması için derinleştirilmiş bir soruşturma açılmasında ısrar ediyoruz” dedi.
AFP’ye konuşan Naji, “Bu Nador veya Fas’ta asla görülmemiş bir şey” ifadesinde bulundu. Naji’ye göre, 27 göçmen öldü. Bilançonun daha da ağırlaşabileceği belirtiliyor.
MADRİD MAFYAYI SUÇLADI
İspanya’nın sosyalist Başbakanı Pedro Sanchez, bu dramı “İspanyol toprakları olan bir şehre insan ticareti yapan mafyaların şiddetli ve organize saldırısı” olarak nitelendirdi. Sanchez, Madrid’de düzenlediği basın toplantısında, “Dolayısıyla ülkemizin toprak bütünlüğüne yönelik bir saldırıdır” diye konuştu.
İspanyol yetkililere göre, toplam 130 göçmen Melilla’ya girebildi. Bunlardan birinin hastanede tedavi altında olduğu belirtildi.
BM MÜLTECİ GÜVENLİĞİ VURGUSU 
Uluslararası Göç Örgütü ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ortak bir açıklama ile endişelerini dile getirerek, göçmen ve mültecilerin güvenliğinin tüm koşullarda öncelemenin gerekliliğine vurgu yaptı.
SORUŞTURMA AÇILMALI
İspanya hükümetinde yer alan radikal sol parti Podemos’tan Avrupa parlamenteri Idoia Villanueava, “Olayları ve sorumluları açıklığa kavuşturmak için bir soruşturma gerekiyor” talebinde bulundu.
‘TEMEL SORUMLU AB’NİN GÖÇMEN POLİTİKASI’
Melilla Belediye Başkanı Eduardo de Castro, göçmenlerin bu kez geçme teşebbüsü şiddetli olmakla birlikte Fas’ın “ölçüsüz yanıt” verdiği tepkisinde bulundu.
Fas İnsan Hakları Derneği’nin Nador Şubesi Başkanı Muhammed Amin Abida, “Bu felaketin temel sorumlusu Avrupa Birliği’nin Fas ile işbirliği yaparak yürüttüğü göçmen politikasıdır” ifadelerini kullandı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ