Mardin Roj

VİDEO | Mardin’de Rusya Ukrayna savaşı protesto edildi

VİDEO | Mardin’de Rusya Ukrayna savaşı protesto edildi
  • 04 Mart 2022

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu Rusya-Ukrayna savaşını protesto ederek, “Savaşa derhal son verilsin” çağrısı yaptı. 

 

Mardin Emek ve Demokrasi Platformu, Rusya Ukrayna savaşına ilişkin Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) şubelerinin bulunduğu bina önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada “Savaşa Hayır/Ji dagirkerî û Şer re Na!” pankartı açıldı. Açıklamayı Emek ve Demokrasi Platformu adına Müslüm Karasu okudu.

 

Hegemonik güç savaşları ve silahlanma yarışının Ukrayna krizinde savaşa dönüştüğünü belirten Karasu, “Bizler Ortadoğu ve Ukrayna dahil dünyanın hiçbir yerinde savaş istemediğimizi ve halkların barış içinde yaşaması gerektiğini bir kez daha dile getiriyoruz” dedi. Savaşın Ukrayna’ya kimin hâkim olacağıyla ilgili olduğunu, emperyalist çıkarlar, yayılmacı ve sömürgeci heveslerin savaşla sonuçlandığını dile getiren Karasu, “Tüm savaşlarda olduğu gibi en büyük bedeli ezilenler, emekçiler, kadınlar ve çocuklar ödemektedir. Suriye savaşında da gördüğümüz gibi kadınlar ve çocuklar ağır bedeller ödediler. Binlerce yıllık erkeklik kültürünün ürünü olan savaşlar en çok kadınlar, çocuklar ve doğaya zarar vermektedir” dedi.

 

‘SAVAŞA DERHAL SON VERİLMELİ’

Savaş sürdükçe emperyalist güçlerin kasalarını dolduracağını, halkın yoksulluğa mahkûm olacağını kaydeden Karasu, “Savaşı durdurmak için geç değildir. Rusya saldırılarını durdurmalı, NATO silahlanmayı ve yayılmayı esas alan politikalarından vazgeçmelidir. Askeri paktlar dağıtılmalı, başka ülkelerdeki askeri varlıklar sonlandırılmalıdır. Bu kapsamda Ukrayna’daki tüm yabancı güçler geri çekilmelidir. Savaşa derhal son verilmeli, gecikmesizin diyalog ve müzakere süreci başlatılmalıdır” ifadelerini kullandı. (Mezopotamya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ