VİDEO / Kızıltepe halkı uyuşturucuya karşı nöbette

VİDEO / Kızıltepe halkı uyuşturucuya karşı nöbette
  • 20 Ağustos 2022 11:53

MARDİN – Kızıltepe’de artan uyuşturucu kullanımı ve satışına karşı ayağa kalkan halk, 3 gündür sokaklarda nöbet tutuyor. Halk, mahallelerini temizleyene kadar mücadele edeceklerini dile getirdi.
Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Perêketa (Atatürk) Mahallesinde bir süredir artan uyuşturucu satışı ve kullanımına karşı halk ayağa kalktı. Gündüz saatlerinde ve gece saatlerinde herkesin gözü önünde devam eden uyuşturucu ticaretine karşı nöbet başlatan mahalle halkı, her gece toplanarak yürüyüş gerçekleştiriyor. Halk, mahallelerinde ve şehirde uyuşturucu satışının önlenmemesi üzerine sokaklarda pankart asıyor, yürüyüş yapıyor ve nöbet tutuyor. Uyuşturucu satışı yaptıklarını tespit ettikleri kişilerin ya uyuşturucu ticaretini bırakmasını ya da mahalleyi terk etmelerini isteyen mahalle halkı, oluşturdukları heyet aracılığıyla tespit ettikleri kişi ve aileleriyle görüşerek, bu yoldan dönmeye ikna etmeye çalışıyor.
‘GENÇLERİMİZ ERİYİP GİDİYOR’
Nöbet eylemlerinin üçüncü gününde de gece saatlerine kadar sokaklarda toplanan gençler eylemlerini sürdürdü. Gençler, sokak başlarına “Kızıltepe’de gençlerimiz metamfetamin eroin, uyuşturucu yüzünden eriyip gidiyor. Analar ağlamasın uyuşturucuya son” pankartları asarken, “Uyuşturucu bitsin artık” pankartları açtı. Bir süre alkışlar ve ıslıklarla eylemlerini sürdüren gençler adına mahalle halkından Hamit Aras, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.
‘MÜDAHALE EDECEKLER’
Mahallelerinde uyuşturucu kullanımı ve satışının arttığını ve gençlerin rahatlıkla sokağa çıkamadığını belirten Aras, “Çocuklarımızı sokağa bırakamıyoruz. Gençlerimiz artık mahallede bunları barındırmak istemiyorlar. Bu saatten sonra uyuşturucu satanlar, hırsızlar mahallemize girsin istemiyoruz. Bunun için toplanan gençlerimiz mahallede uyuşturucu satan, uyuşturucu kullanan ve esrar içenleri barındırmak istemiyorlar. Mahallemizi bu insanlardan arındırmak istiyoruz. Gençlerimiz parklarda, okulların çevresinde, mezarlık civarlarında bu işi yapanlara müdahale edecekler. Biz gençlerin bu yoldan dönmesini istiyoruz. Gençlerimiz bu saatten sonra temiz ve mütevazı yaşamak istiyorlar. Çocuklarımızın rahat bir şekilde sokağa çıkıp, gezmelerini istiyoruz” dedi.
‘GÖZALTINA ALINIP BIRAKILIYOR’ 
Diğer mahallelerde de benzer olayların olduğunu ve oralardaki halkı da tepki göstermeye çağıran Aras, “Biz mahallelerimizde uyuşturucu olmasını istemiyoruz. Gençlerimiz de kararlıdır. İnşallah bu sorunu çözeceğiz” dedi. Şikayetlerini yaptıklarını ancak sonuç alamadıklarını vurgulayan Aras, gözaltına alınanların birkaç gün içinde serbest bırakıldığına dikkati çekti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ