Mardin Roj

VİDEO – Kimyasal saldırıda hayatını kaybeden Şen’in babası konuştu

VİDEO – Kimyasal saldırıda hayatını kaybeden Şen’in babası konuştu
  • 20 Ekim 2022 12:59 | Son Güncellenme: 20 Ekim 2022 13:00

ŞIRNAK – Zap’ta kimyasal silah saldırısında hayatını kaybeden Yahya Şen’in babası Murat Şen, “ahlaksız” bir savaş yürütüldüğünü belirterek, kimyasal kullanımına karşı AİHM’e başvuracaklarını aktardı.
Türkiye’nin Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ortaklığı ile Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine dönük 17 Nisan’da başlattığı saldırılar 6’ncı ayını geride bıraktı. Saldırıların sürdüğü süreçte, tüm dünyada insanlığa karşı suç olarak kabul edilen kimyasal silahlar kullanıldı. Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında kimyasal silah kullanımından kaynaklı 17 HPG ve YJA-Star üyesinin hayatını kaybettiği açıklandı. Kimyasal silaha maruz kaldıktan sonra yaşamını yitiren 2 HPG’linin görüntüleri de yayınladı.
Zap bölgesinde kimyasal silah kullanımı sonucu hayatını kaybeden HPG‘lilerden biri de Şırnak doğumlu Yahya Şen (Xemgîn Cizir). Şen’in, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İdil Belediye Eşbaşkanlığına seçilen ve daha sonra görevden alınan babası Murat Şen, kimyasal silah kullanımına tepki gösterdi.
‘AHLAKSIZ BİR SAVAŞ YÜRÜTÜLÜYOR’
Kürt halkının büyük bedeller ödediğine dikkati çeken baba Şen, “Biliyorum ki her 17’si de gülerek gitmiştir. Onlar bizlere gülüşlerini bıraktı ve bizlerin de güleç olmamız gerekiyor. Gülüşlerimizin devam edeceğine söz veriyoruz” dedi. “Yoğun ve ahlaksız bir savaş” yürütüldüğüne dikkati çeken Şen, 17 kişinin kimyasal silah sonucunda yaşamını yitirmesinin büyük bir acı olduğunu kaydetti. Şen, “Tüm dünyanın kimyasal silah kullanımına karşı çıkmalarını istiyorum. Gidin olay yerinde incelemelerde bulunun. Neden bu halkın çocukları kimyasal silahlarla katlediliyor? 6 aydır Kürdistan’ın bütün ağaçları ve ormanları yakılıyor. Kimyasalın kullanmadığı tek bir yer bırakılmadı. Ama ne yazık ki bugün dünya buna karşı sessiz. Bu sessizlik bu vahşete cesaret veriyor. Kim olursa olsun kimyasal silah kullananın ne vicdanı ne de ahlakı vardır. Bir zafer olarak gösterebilirler ama bu gençler yıllardır direniyor ve direnmeye devam edecekler” diye konuştu.
‘BU VAHŞETE SON VERİN’
Şen, kimyasal silah kullanıma karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracaklarını aktardı. Kimyasal silah kullanımının yasak olduğunu ve uluslararası kuruluşların olayı araştırmasını isteyen Şen, şunları söyledi: “Ne yazık ki herkes gözlerini kapatmış ve izliyor. Ne olursa olsun bizler sonuna kadar bu olayın üzerinde duracağız. Çocuklarımızın hakkını soracağız. Bedenimizde tek bir damla kan kalana dek soracağız. Her bir ailenin bu hassasiyetle yaklaşacağına inanıyorum. Artık dünya güçleri Kurdistanlı gençlerin canı üzerinden menfaat sağlamasın. Biraz da olsa ahlaki ve vicdani olarak olaya baksınlar. Başûr’dan (Federe Kürdistan Bölgesi) yüzlerce aile beni arayıp başsağlığı dileklerinde bulundu. Onlara da çağrıda bulunuyorum: Orada öldürülen çocuklar o toprakların çocuklarıdır, sizin çocuklarınız. Zehirlenen topraklar sizin topraklarınız. Koyê’den Süleymaniye kadar, Süleymaniye’den Muş’a kadar bir direniş var. Orada yaşamını yitirenler o toprağın çocuklarıdır. Bunu görün. Benim ulusal güçlere karşı bir umudum ve inancım kalmadı. Bu savaş vahşetine son verin. Artık çocuklar bu ahlaksız savaşta ölmesin. Bunun önüne geçin.” (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ