VİDEO – Katledilen Garibe Gezer’e işkence görüntüleri yayınlandı

VİDEO – Katledilen Garibe Gezer’e işkence görüntüleri yayınlandı
  • 25 Kasım 2022 18:17 | Son Güncellenme: 25 Kasım 2022 18:19

Jinnews, Kandıra Cezaevi’nde katledilen ve başsavcılık tarafından “yeterli delil bulunmadığı” gerekçesiyle dosyasına takipsizlik kararı verilen Garibe Gezer’in cezaevinde gördüğü işkencenin görüntülerine ulaştı.

Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesinde 2016 yılında gözaltına alınarak tutuklanan ve sürgün edildiği Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde uğradığı tecavüz ve işkencenin ardından 9 Aralık 2021 günü katledilen Garibe Gezer’in işkence görüntülerine Jinnews ulaştı. Gezer katledildikten sonra jet hızıyla savcılık tarafından dosyaya gizlilik kararı getirilirken, avukatların da soruşturmaya dahil olmaları engellendi.

 İŞKENCE VE TECAVÜZ AYM’YE TAŞINDI

Avukatlarının bugüne dek yaptıkları tüm başvurulara “takipsizlik kararı” verilerek reddedilmesinin ardından avukatları, Gezer’in maruz kaldığı işkence ve tecavüze ilişkin Anayasa’nın 17, 40, 36 ve 141’inci maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 3, 6 ve 13’üncü maddesine kapsayacak şekilde 2022’nin Mart ayında Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulundu. Ancak başvuruya dair şimdiye kadar olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapılmadı.

GARDİYANLAR YERLERDE SÜRÜKLEDİ

Gezer’in cezaevinde maruz kaldığı işkence kamera kayıtlarına yansıdı. Ajansımızın ulaştığı görüntülerde Gezer, çok sayıda gardiyan ve cezaevi memurları tarafından kollarından çekilerek yerlerde sürüklendiği görülüyor. Yine görüntülerde işkenceye maruz kalan Gezer’in yerde sürüklendiği esnada çığlık attığı da kameralara yansıyor.

GÖRÜNTÜLERE RAĞMEN TAKİPSİZLİK KARARI

Gezer’in avukatları Eren Keskin, Jiyan Kaya, Jiyan Tosun ve Elif Taşdöğen dün, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında, Gezer’in katledilmesine dair açılan dosyanın tam 11 ay sonra sonuçlandığını duyurdu. Gezer’in uğradığı işkencenin kanıtları olmasına rağmen, Gezer’in dosyasına Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “yeterli delil bulunmadığı” gerekçesiyle “kovuşturmaya yer yok” kararı verildi. Avukatları ise sonuna kadar dosyanın takipçisi olacaklarını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracaklarını belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ