Mardin Roj

VİDEO | İHD’den hasta tutuklular için nöbet eylemi

VİDEO | İHD’den hasta tutuklular için nöbet eylemi
  • 23 Aralık 2021

İHD Mardin Şubesi hasta tutuklulara adalet talebiyle nöbet eylemi başlattı. 

 

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi de hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla il binasında “Yaşamı savunuyor, hasta tutuklulara özgürlük istiyoruz” şiarı ile nöbet eylemi başlattı. Nöbet öncesi İHD il binası önünde açıklama yapıldı.

İlk olarak konuşan İHD Mardin Şube Eşbaşkanı Feyzi Adsız, son bir ayda cezaevlerinden 7 tutuklunun cenazesinin çıktığını belirterek, “Cezaevlerinden çıkan tabutlarla birlikte hepimizin vicdanı tabuta girmiştir” dedi. İktidarın uygulamaları ile tutukluların hayatını kaybetmesinin sorumlusu olduğunu belirten Adsız, hasta tutukluların bir an önce serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Ardından İHD adına açıklama yapan İHD yöneticisi Avukat Veysel Vesek, Türkiye cezaevlerinde tutuklulara insanlık dışı koşulların dayatıldığını belirterek, tutukluların sağlık haklarına erişimlerinin sağlanmadığını, tutukluların ruh ve beden bütünlüklerinin tehdit altında olduğunu söyledi. Hasta tutukluların infazlarının ertelenmesi gerektiğini belirten Vesek, hasta tutukluların tedavisinin yapılması gerektiğini söyledi. Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) resmi bilirkişi gibi davrandığını belirten Vesek, ATK’nin tavrının hasta tutukluların ölüme terk edilmesi anlamına geldiğini söyledi. Vesek, hasta tutuklular için merhamet, insaf ya da lütuf değil, adalet talep ettiklerini söyledi.

Açıklama sonrası İHD’liler nöbet eylemini başladı. Nöbet eylemini HDP Mardin İl ve ilçe yönetimleri ile Mardin Barosu, Mezopotamya Yazarlar Derneği (MYD), Mardin Tabip Odası, KESK Mardin Şubeleri, TMMOB Mardin şubeleri, avukatlar, siyasi parti yöneticileri,  Mardin Şahmaran Kadın Platformu ziyaret ederek, desteklerini sundu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ