Mardin Roj

VİDEO / Bamernê’de tanıklar ‘Türkiye’ dedi, KDP medyası çarpıttı

VİDEO / Bamernê’de tanıklar ‘Türkiye’ dedi, KDP medyası çarpıttı
  • 27 Mayıs 2022 19:54
KDP medyası, Türkiye’nin Bamernê’ye yönelik gerçekleştirdiği ve ikisi çocuk 3 kişinin katledildiği SİHA saldırısını, yayınladığı haberlerdeki tanıklara rağmen çarpıttı. AKP medyası da, KDP medyasındaki haberleri “kopyala-yapıştır” yöntemiyle servis etti.
AKP-KDP işbirliği ile Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik saldırıları devam ederken, Türkiye Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan askeri üslerinden yaptığı top atışları ve Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile sivilleri hedef alıyor. Son olarak dün Duhok’un Amediyê ilçesine bağlı Bamernê nahiyesinin Zewê köyünde Türkiye’ye ait SİHA’lar, ikisi çocuk 3 kişiyi katletti. Saldırılarda iki kişi de yaralandı.
TÜRKİYE’NİN ÜSLERİNDEN SALDIRI
KDP ile ticari ilişkilerini savaş üzerinden sürdüren Türkiye, Federe Kürdistan Bölgesi’nde 80’e yakın askeri üs kurdu. Türkiye’nin askerlerinin bulunduğu bu üslerde, bir yandan KDP’ye bağlı Gulan ve Zerewanî güçleri ile Roj çeteleri eğitiliyor, diğer yandan bölgede yönelik saldırılar gerçekleştiriliyor. Bamernê’de 2’si çocuk 3 kişinin katledildiği saldırıda, bu üslerden yapıldığı belirtildi.
TANIKLAR VE GÖRÜNTÜLER KDP’Yİ YALANLADI
Bamernê saldırısının ardından sanal medya hesabından açıklama yapan KDP’ye bağlı Anti-Terör Birimi, olayı çarpıtarak, HPG’yi hedef aldı. Kısa bir süre sonra olayın tanıklarıyla yapılan görüşmelerde ve ortaya çıkan görüntülerde, saldırının TSK’ya bağlı üsten gerçekleştiği ortaya çıktı.
RUDAW’IN ÇARPITMASI
Olayın ardından KDP’ye bağlı medya da saldırıyı çarpıtan haberler servis etmeye başladı. Barzani ailesine bağlı olan Hewlêr merkezli Rudaw, “Amedi’de TSK ve PKK’den karşılıklı top atışı: 2 çocuk hayatını kaybetti” başlıklı haberle, olayı çarpıttı. Yine aynı haberde HPG’nin top atışı yaptığını iddia eden Rudaw, TSK’nin üslerini korumaya çalıştığını ileri sürdü.
OLAYI ANLATAN MUHTARA SANSÜR
Saldırının gerçekleştiği köyün muhtarı Birqi Ömer, konuyu anlatmasına rağmen Rudaw saldırının TSK tarafından yapıldığını belirtmeyerek, sansür uyguladı. Nerwe ve Rekanî bölgesinin Türkiye’nin kontrolü altında olduğunu ve orada bombardıman gerçekleştiği için Zewê köyüne geldiklerini anlatan muhtar Ömer, saldırı gerçekleştiği zaman Türkiye’nin üssünden bir kilometre kadar uzaklıkta olduklarını, aynı üssün sivil yurttaşların olduğu alana saldırı gerçekleştiğini söyledi.
Saldırıda yakınlarını kaybeden yurttaş ise, saldırının Türkiye’nin savaş uçakları ile yapıldığını belirtti. K24 canlı yayınında, Bamernê’de yapılan saldırının tanığı, K24 muhabirine “sizin söylediğiniz doğru değil Türk devleti çocuklarımızı bombaladı” dedi.
GÖRGÜ TANIĞI: BOMBARDIMANI GÖZÜMÜZLE GÖRDÜK
Bamernê’deki Türk üssünden yapılan ve iki çocuğun olay yerinde yaşamını yitirdiği bombardımanın görgü tanığı olaya ilişkin şunları söyledi: “Zêweserê köyünde yaklaşık bin kişiydik, dinleniyorduk. Bir süre sonra dağı bombaladılar, birkaç bombardıman sesi geldi. Daha sonra Mesihi köyü olan Eredna köyünün arka mıntıkasını bombaladılar. Hemen sonra da bulunduğumuz yeri bombaladılar, halkın bulunduğu yeri. Biz bombalanan yerin biraz uzağındaydık. İki kişiyi öldürdüler, bir kişiyi de yaraladılar. Bunları gördük gözlerimizle ve sonrasında neler oldu bilemiyoruz. (Muhabir: Gittiğiniz yerin tehlikeli olduğu yönünde uyarıldınız mı?) Oranın sahibini bilgilendirmiştik, bizden önce de başka köyler oraya gelmişti, aileler vardı. Türk karakoluna yakındı bulunduğumuz yer. Bununla övünebiliriz artık, bizi öldürmeleri için onları dibimize kadar getirdik. Yedi aydır Cumhurbaşkanlığı koltuğu için kavga edenlerin evlerine düşen bombalardan haberi yok!”
BABA: UÇAKLAR VURDU
Saldırıda oğlu katledilen baba ise şunları belirtiyor: “Saat 17.00 sıralarında saldırı oldu. Oğlum okulundan mutlulukla ayrıldı ve eğlence için pikniğe çıktık. Çocuklarımı ödüllendirecektim ama ödülünün ölüsü olacağını bilmiyordum.” Konuşmakta zorlanan baba, bölgenin ise uçakla vurulduğunu söyledi.
K24’DEN ‘KOPYALA’, AA’YA ‘YAPIŞTIR’ 
Yine KDP’ye bağlı yayın yapan Kürdistan 24 adlı yayın kuruluşu da, Kürdistan Anti Terör Biriminin, “PKK teröristlerinin Duhok’un Amedi ilçesinin Barmane nahiyesine bağlı Ardena köyüne düzenlediği roketli saldırıda 2 vatandaşımız şehit oldu” şeklinde saldırıyı servis etti. Yine saldırının Türkiye’ye ait SİHA’lar tarafından gerçekleştiğine değinmeyen Kürdistan 24, servis ettiği haberin altına daha önce yaşanan başka bir olayı ekledi.
AKP VE KDP’NİN BENZER MEDYASI
Türkiye SİHA’ları tarafından gerçekleştirilen saldırıyı HPG’ye mal eden Anadolu Ajansı (AA), saldırının roketle gerçekleştiğini iddia etti. Yine Kürdistan 24’ten kopyalanan haber, AA’ya yapıştırılarak servis edilmesi, AKP basını ile KDP basınının benzer yayıncılığını ortaya koydu.
Türkiye’nin SİHA ile gerçekleştirdiği saldırıyı protesto eden Federe Kürdistan Bölgesi’nden yurttaşlar, dün gece Amediyê ilçesi ile Duhok arasındaki yolu trafiğe kapattı.
DAHA ÖNCEDE 2 KİŞİ KATLEDİLMİŞTİ
Türkiye’nin savaş uçakları 27 Temmuz 2020’de de Amediyê kırsalını bombalamış ve bu saldırıda Dilovan Şahîn Omer Keşanî ve Ebdullah Ehmed adlı 2 kişi yaşamını yitirmişti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ