Mardin Roj

VİDEO | Bagok’ta öldürülen Süryani yurttaş defnedildi

VİDEO | Bagok’ta öldürülen Süryani yurttaş defnedildi
  • 13 Ağustos 2021

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Bagok Dağı kırsalındaki Badıbe köyünde 8 Ağustos’ta evinde ateşli silahla öldürülen Gevriye Sarı, köydeki Meryem Ana Kilisesi Mezarlığı’nda ilahiler eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.

 

 

Turabdin’in Nusaybin ilçesine bağlı Süryanice ismi Bethdebe (Badıbe) olan Dibek köyünde 8 Ağustos günü saat 22.00 sularında Gevriye Sarı isimli Süryani vatandaş, kimliği belirsiz kişiler tarafından evinde ateşli silahla öldürüldü.

 

Otopsi raporunda üç kurşunla katledildiği paylaşılan Gevriye Sarı, bugün Bethdebe köyündeki Meryem Ana Kilisesi Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.

 

Gevriye Sarı, Süryani rahibi (dayroyo) ve papazlarının (abuna) yönettiği cenaze töreni ile ilahiler eşliğinde toprağa verildi. Cenaze törenine Mardin Milletvekili Tuma Çelik ile beraber çok sayıda Süryani katıldı.

 

Ne olmuştu?

 

Mor Yakup Manastırı’na yakın olan Badıbe köyü sakinleri Gazete Sabro’ya olayın akşam 22.00 sularında gerçekleştiğini aktarırken, faillerin bulunması için soruşturma başlatıldığına dair bilgi edindiklerini de paylaşmışlardı.

 

Yaşanan cinayetin yüz yıllardır Türkiye’deki Süryanilere uygulandığını ve bu katliamın Süryani halkı üzerinde tedirginlik yarattığını ifade eden köy sakinleri, bir an önce faillerin bulunması çağrısında bulunmuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ