Uyuşturucu mağduru Derik’te polis ve torbacı ağını anlattı

Uyuşturucu mağduru Derik’te polis ve torbacı ağını anlattı
  • 20 Ekim 2023 11:06 | Son Güncellenme: 20 Ekim 2023 15:08
Dêrik’te uyuşturucuya bulaştırılan gençler, satıcı olan kişilerin bazı polis ve bekçilerle birlikte çalıştığına işaret ederek, ilk başta bedava verilen uyuşturucuyla hırsızlık ve fuhuşa zorlandıklarını söyledi. 
Mêrdîn’in Dêrik ilçesi uyuşturucu kullanımının artış gösterdiği kentlerden biri. Kimi dönemlerde emniyet tarafından “şüpheliler yakalandı” şeklinde açıklamalar yapılsa da kentteki uyuşturucu trafiği bitmek bilmiyor. Kent sakinleri en son geçtiğimiz yılın Temmuz ayında uyuşturucu kullanımına tepki gösterdi ve günlerce nöbet tuttu. Eylem sonrası, uyuşturucu satıcıları mahalleleri terk etmek zorunda kaldı. Ancak kısa bir süre sonra ilçelerin farklı noktalarında yeniden uyuşturucu satımı başladı. Uyuşturucu satılan yerlerin başında ise metruk binalar geliyor.
Kentteki uyuşturucu trafiğine dair konuştuğumuz gençler, konuya dair çarpıcı bilgiler paylaştı. Güvenlik gerekçesi nedeniyle isimlerini Yılmaz ve Adil olarak kodladığımız gençler, uyuşturucu satışında bazı polis ve bekçilerin işin içinde olduğuna işaret etti.
SATICIYI YÖNLENDİREN POLİS
Yılmaz, bir arkadaşı vasıtasıyla “buz” olarak nitelendirdiği metamfetamine başladığını aktardı. Daha sonra D.Y. adlı bir kişiyle tanıştığını ve kendisine metamfetamin bedava verildiğini söyleyen Yılmaz, “Bu şahıs buz içiyordu. Bana da bedava veriyordu. Sonrasında metamfetamin karşılığında motosiklet çalmayı teklif etti. D.Y. bu maddeyi Diyarbakır, Nusaybin, Viranşehir, Mazıdağı ve Kızıltepe’den getiriyordu. Hatta Mazıdağı ilçesinde adını İ. olarak bildiğim şahıstan bu maddeyi temin ediyordu. D.Y. getirdiği maddeyi Derik’teki gençlere satıyordu. Kontrol noktasında durdurulmadan rahatlıkla uyuşturucuyu Derik’e getirip satışını yapıyordu. Derik Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan Savaş isimli polis (Söz konusu isimde bir polisin yakın bir zamanda tayininin başka bir kente çıktığı öğrenildi) ile D.Y. farklı zamanlarda mesajlar ile irtibat halindeydiler. Mesaj yazışmalarına birkaç defa şahit oldum. Savaş isimli polis hem fiziki hem de mesajlar ile D.Y.’yi yönlendiriyor. Yakalanmaması için kendisine haber veriyordu” şeklinde konuştu.
ÖNCE UYUŞTURUCU SONRA FUHUŞ
Yılmaz, Savaş adlı polisin D.Y.’yi, uyuşturucu baskınları öncesi haberdar ettiğini ve buna şahitlik yaptığını iddia etti. Yılmaz, ilçede uyuşturucu satışı yapan bir diğer ismin de O.D. olduğunu kaydetti. Yılmaz, söz konusu kişilerin ilçede iki genç kadını önce uyuşturucuya alıştırdığı ve sonrasında fuhuşa sürüklediğini anlattı. Fuhuşa sürüklenen kadınlar ile uyuşturucuya alıştırılan gençlerin bir araya getirilerek çıplak bir şekilde videolarının alındığını belirten Yılmaz, gençlerin uyuşturucu ve fuhuş bataklığına çekilerek her isteneni yapmaya mecburi bırakıldığını söyledi.
4 POLİS VE BİR BEKÇİ
Derik İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli olan ancak ismini bilmediği bir bekçinin de D.Y. ve O.D. adlı kişilerle birlikte hareket ettiğini anlatan Yılmaz, şunları söyledi: “Bekçi sürekli ele geçen ve emniyetin bahçesinde bulunan çalıntı motosikletleri O.D. ve D.Y.’ye veriyordu. Motosikletleri teslim edeceği zaman D.Y. ve O.D., beni polis lojmanlarının olduğu yere gönderiyordu. Bekçi motosikleti kapının önüne bırakıyordu. Ben de gidip alıyordum. Bu bekçi, bunları uyuşturucu kullanan kızlarla cinsel birliktelik yaşamak için yapıyordu. Bu çalıntı motosiklet olaylarında Savaş isimli polis ile ismini bilmediğim 3 polis ve bu bekçi yer almaktaydı.”
‘ARAMA NOKTASINDA DURDURULMADI’ 
Adil de benzer iddialarda bulundu. Adil, O.D.nin kendisine ilk başlarda kullanması için bedava bir şekilde metamfetamin verdiğini ve sonrasında satmaya başladığını aktardı. Adil, O.D. isimli şahsa ulaşamadıklarında metamfetamini H.Y. isimli şahıstan aldıklarını ifade etti. Adil, “Bağımlı olduğumuz için uyuşturucuyu satın alamadığımızda O.D., motosiklet, jant ve lastik hırsızlığı yapmamızı istiyordu. Bu şekilde 4 ay boyunca yoğun bir şekilde metamfetamin alabildik” dedi.
Şu an uyuşturucu kullanmadığını söyleyen Adil, O.D. isimli şahsın kiralık araçla Amed’ten haftada bir defa uyuşturucu madde getirdiğini ve hiçbir kontrol noktasında durdurulmadığını kaydetti. Adil, “Uyuşturucu maddesi getirdiğinde araçla yolda instagram’da canlı yayın yapmaktaydı. Ben de canlı yayına katılıp, hiçbir arama noktalarında durdurulmadığını gördüm” diye kaydetti.
MA / Ahmet Kanbal
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ