Mardin Roj

Ürdünlü tarihçiden Kürt-Arap ilişkileri için 13 öneri

Ürdünlü tarihçiden Kürt-Arap ilişkileri için 13 öneri
  • 25 Ağustos 2021

Ürdünlü tarihçi Dr. Mihemed Siwêrkî, Kürt-Arap ilişkilerinin önemine dikkat çekerek, iki halk arasında ilişkilerin geliştirilmesi için 13 öneride bulundu.

Ürdünlü yazar ve tarihçi Dr. Mihemed Siwêrkî, Kürt-Arap halklarının ilişkilerini değerlendirdi. Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) geçtiği habere göre Siwêrkî, Arap halkının çoğunun Kürt halkının davası, folkloru, kültürü ve tarihine ilişkin detaylı bilgiye sahip olmadığını vurguladı. Siwêrkî, “Irak ve Suriye’de hüküm süren Arap rejimler yıllarca Kürt halkını karalayan bir propaganda izledi. Kürt kimliğini yok etmek için çeşitli saldırılar yaptı. Yandaş basınları aracılığıyla Kürt halkını göç ettirmek için propaganda yaptılar” dedi.
KÖPRÜLER GÜÇLENDİRİLMELİ 
Arap ve Kürt halkının birbirini daha yakından tanıması gerektiğini dile getiren Siwêrkî, “Arap halkının tarihi kardeşi olan Kürt halkıyla köprüler güçlendirilmelidir. İki halk arasındaki ilişkiler Hz. Muhammed Peygamber döneminde Abbasi devletiyle kurulan ilişkilere kadar dayanmaktadır. Tarihsel bir arka planı vardır. Arap ve İslam uygarlığında sayısız Kürt edebiyatçı bu iki uygarlığa önemli eserler kazandırdı. Şairler Mirî Ereb Ehmed Şewqî, büyük çağdaş yazar Ebas Mehmûd El Eqad, güzel sesiyle nam salmış Şêx Ebdulbasit Mihemed  Ebdusemed, çağdaş Mısır’ın kurucularından Mihemed Ali Paşa, Şam Arap Dili Derneği’nin kurucusu Mihemed Kurd Elî, Şam müftüsü Şêx Mihemed Seîd Remedan El Botî bunlardan birkaçıdır. Kürt aydınları ve siyasetçileri Arap devletlerinin bağımsızlıkları için de büyük hizmet verdi” ifadelerini kullandı.
ORTAK ÇIKARLAR FAZLA
“Kürt ve Arap halkının ortak çıkarları onları ayıran faktörlerden fazladır” diyen Siwêrkî, Arap halkının Kürt halkının mücadelesini tanımasına ilişkin şunları söyledi: “Kürt halkı ile Arap halkını birbirine yakınlaştıracak süreçler oldu. Ortak bir dine ve tarihe sahipler. Kültürel olarak birbirlerine yakınlar. Mütevazı, misafirperver ve mertler. Kürt ve Arap halkı yeniden diyalog kurmalıdır. Güçlü bir bağ kurmalılar. Arap Cumhuriyetleri eski Sekreteri Abdurrahman Ezam da Kürtlerin Arap halkına bir zarar olmadığını söylemişti. Arap halkının büyük şairi Mihemed Mihdi El-Cewheri ise Kürtler hakkında şiir yazmıştı.”
13 MADDELİK ÖNERİ
Siwêrkî, Kürt ve Arap halkı arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için şu 13 maddeyi önerdi:
1- Arapçada yayın yapan bir Kürtçe TV kanalı kurulmalıdır. Uzman kişilerin çalışacağı bu kanalın tüm Arap ülkelerinde temsilcilikleri olmalıdır. Kanal Kürdistan ile ilgili film, belgesel gibi programlar yapmalıdır. Kürt halkının tarihi, kültürü, dini tanıtılmalıdır. Kürtlere karşı geliştirilen kirli politikalar ve komplolar yansıtılmalıdır. Lübnan, Ürdün, Mısır, Libya, Çad, Avrupa, ABD, Avusturya, Hindistan, Afganistan, Horasan, Kazakistan, Azerbaycan, Rusya, Ermenistan gibi ülkelerle ilgili belgeseller hazırlatılmalıdır. Arap düşünürler ve siyasetçiler bu kanal da konuk edilmelidir.
2- Kürdistan’ın dört parçasında yayınlanan dergi, gazete ve kitaplar Arapçaya çevrilip Arap ülkelerinde dağıtılmalıdır. Bu vesileyle Araplar Kürt halkı hakkında günlük gelişmelerde haber olur. Arap kütüphanelerinde ve araştırma merkezlerinde Kürtlerle ilgili Arapça yazılan kitaplar bulundurulmalıdır. Okuyucular bu eserlerden faydalanmalıdır. Çünkü Arap kütüphaneleri ve üniversitelerinde Kürtlerin tarihi, edebiyatı, romanı, tiyatrosunu anlatan kitaplar yok.
3- Kürt folklor grupları Arap festivallerine katılmalıdır. Kahire, Cereş, Umman, Beilbek, Şam, Dubai, Şariqa, Kuveyt, Mesqet’in sahnelerinde yer almalılar. Folklor gruplarının halkların tanınması için önemlidir.
4- Başûr (Güney) ve Rojava (Batı) Kürdistan’daki festivallerin metodu değişmelidir. Bu festivaller Arap toplumunu etkilemiyor. Sürekli aynı kişiler katılıyor. Propagandası yapılıyor. Ama ses getirmiyor. Kürt ve Arap akademisyenler çağrılmıyor. Yine büyük edebiyatçılar ve Arap aydınları da gelmiyor.
5- Arap aydın, sanatçı ve siyasetçiler, Başûr ve Rojava Kürdistan’a davet edilmelidir. Onlar için panel, seminer ve TV programları hazırlanmalıdır. Bu etkinlikler iki halkı yakınlaştıracak.
6- Başûr ve Rojava Kürdistan, Arap devletlerinde bulunan Kürtlerle diyalog kurmalıdır. Çünkü Arap devletlerindeki Kürtler kimliklerini koruyor. Bu insanlar Arap ile Kürt halkı arasında köprü oluşturur. Bu insanlar arasında mühendis, aydın, yazar, ekonomist ve düşünür bulunuyor. Onların uzmanlıklarından faydalanılmalıdır. Ekonomik projeler geliştirilmelidir. Arap devletlerindeki Kürtlerin dikkate alınması için çalışma yapılmalıdır.
7- Başûr ve Rojava Kürdistan’daki üniversiteler Arap öğrencilere yer açmalıdır. Bu durum kültür alış verişi için önemlidir. Tüm dünyada bu yapılıyor. Öğrencilerin farklı devletlere gitmesinin ve kendi kültürlerini tanıtmasının önü açılıyor. Kürt gençleri de Arap devletlerine gidip üniversite okumalıdır. Bu öğrenciler Kürt halkının mesajlarını Arap dünyasına duyurmalıdır.
8- Başûr Kürdistan’da Kürtçenin yanı sıra Arapçaya da önem verilmelidir. Kürt öğrencinin Arap kardeşiyle iletişim kurması önemlidir. Kürt öğrenci de Arap kültürünü tanımalıdır.
9- Başûr ve Rojava Kürdistan yönetimlerinin Arap başkentlerinde bulunan temsilcilikleri aktif olmalıdır. Bu temsilciler o ülkede yaşayan Kürtlerden oluşmalıdır. İki halk arasındaki etkileşimin arttırılması için özel gün, kutlama vs. gibi etkinliklerde bir arada bulunulmalıdır. Buralardaki temsilciler çocuklarını Başûr ve Rojava’daki üniversitelere göndermeliler. İşverenler, uzman doktorlar, mühendisler ve zanaatkârlar bu ülkelerle iletişim halinde olmalıdır.
10- Arap siyasetçiler ve kanaat önderleri Kürt halkıyla dostluk dernekleri oluşturmalı ve bunları teşvik etmelidir. İki halk arasında ortak bir dil kurulmalıdır.
11- Kürt bir haber ajansı kurulmalı ve bu ajans Kürtleri ilgilendiren haberleri düzenli olarak Arapçaya çevirerek Arap ajanslarına göndermeliler.
12- Arap basınıyla güçlü ilişkilerin kurulması için Başûr ve Rojava’daki siyasetçiler aktif rol almalıdır. Arap dergi, gazete, radyo ve televizyon kanallarına Kürt halkının bakış açısını yansıtmak için çalışmalar yapılmalıdır.
13- Kürdistan bölgesi ve Rojava’daki Kürtler Arap gazete, dergi, TV ve radyolarına katılması için aydın, siyasetçi, ekonomist grupları yetiştirmelidir. Gruplar Kürtler hakkındaki sıcak gündemleri tartışmalıdır. Yine gerekli kabiliyet ve bilinçleri olmalıdır. Kürtler hakkında Arapları ikna etmeliler.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ