Mardin Roj

Ülkeyi batıracak: Dolar kuru 11.13 TL’ye yükseldi

Ülkeyi batıracak: Dolar kuru 11.13 TL’ye yükseldi
  • 18 Kasım 2021

Merkez Bankasının faizi 100 baz düşürmesinin ardından dolar kuru 11.13 TL’ye Euro ise 12,57’ye yükseldi. Ekonomi camiası ve siyasetçiler Erdoğan’ın ülkeyi batırmaya çalıştığına dikkat çekti. 

 

Merkez Bankasının faizi 100 baz düşürmesinin ardından dolar kuru 11.13 TL’ye Euro ise 12,57 TL’ye yükseldi. Ekonomi camiası ve siyasetçiler Erdoğan’ın ülkeyi batırmaya çalıştığına dikkat çekti.

 

Cumhuriyet gazetesi yazarı Erdal Sağlam, bugün konuyla ilgili yazısında Merkez Bankası’nın faiz politikasından iş insanlarının da şikayetçi olduğunu yazdı.

“İş insanları, kendisine tüm açıklığıyla şikâyetlerini dile getiremeseler de artan kurlardan çok rahatsızlar, istikrar olmadan faizin düşük olmasının bir işe yaramadığı görüşündeler” diyen Sağlam, yazısını şöyle sürdürdü: “Geçen gün kendisine yakın bir işadamının kapalı bir toplantıda ettiği sözleri duydum, ‘Bu gidişle hem bizi batıracak hem kendisi seçimi kaybedecek’ diyormuş.”

 

Birçok ekonomi uzmanı ise şu yorumlarda bulundu:

 

Uğur Gürses: Bugünün 2018 ağustosundan farkı, 2018’de siyasi krizle kur birkaç günde yüzde 25 zıplamıştı. Yangına çözüm: Rahip bırakıldı faiz 6,25 puan yükseltildi. Şimdi yüksek enflasyona karşı faiz indirimi var. Her ikisinde de yangını çıkaran aynı olsa da şimdi itfaiyeci de benzin döküyor. Kısmen girdiğimiz enflasyon-devalüasyon döngüsünün kurdelesi resmen kesilmiştir.

Alaattin Aktaş: Bu indirim bizim için çerez sayılır, başımızın üstünde yeri var! Onu anladık da, şu 5 dakikalık gecikmeyi çözemedik. Ne oldu; MB’de elektrik mi kesildi, internet mi gitti, metni yazacak sekreter yemekten mi dönmedi; yoksa PPK üyeleri masa altından birbirine tekme mi attı!

Mahfi Eğilmez: Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 16’dan 15’e düşürdü. Geçmiş olsun.

Evren Devrim Zelyut: AKP çaresiz, AKP faiz indirerek çıkış sağlamaya çalışıyor ama nafile, 85 milyonu batırarak AKP yükselemez! 100 baz puan faiz indirimi ekonomiye yapılan son kötülük olarak tarihe geçmiştir!

Hayri Tüfekçioğlu: Yönetilen ekonomilerde, küresel yüksek enflasyonu çarpan etkisiyle yaşadığımız ve Türk Lirası’nın tarihi rekor seviyede değersizleşerek alım gücünü yitirdiği dönemde rasyonel, bağımsız ekonomik adımlar atamayan TCMB politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15’e çekti.

Emin Çapa: MB açıklamasında kahkahalık 2 bölüm var. 1) “TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe….” 2) “Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.” Hala enflasyonu gözetiyormuş, Saray baskısı değil veri.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ