Mardin Roj

Ukrayna ve Rusya savaşın eşiğinde: Türkiye’den ilk açıklamalar

Ukrayna ve Rusya savaşın eşiğinde: Türkiye’den ilk açıklamalar
  • 22 Şubat 2022

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden krize dair Türkiye’den ilk açıklamalar geldi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı açıklamalarında Rusya’nın kararını tanımadığını duyurdu.

 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararına ilişkin “Rusya’nın söz konusu kararını kabul edilmez buluyoruz ve reddediyoruz” açıklamasını yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu’nun, Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararı, “sözde” kararlar olarak belirtildi ve Minsk Anlaşmaları’na aykırı olduğu öne sürüldü. Açıklamada kararın Ukrayna’nın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık ihlali anlamına geldiği belirtildi.

 

Açıklamada şunlar kaydedildi:

 

“Rusya’nın söz konusu kararını kabul edilmez buluyoruz ve reddediyoruz. Bu vesileyle Ukrayna’nın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına bağlılığımızı vurguluyor, tüm ilgili taraflara sağduyu ve uluslararası hukuka riayet çağrısı yapıyoruz.”

 

 

TÜRKİYE YURTTAŞLARINA UYARI

 

Dışişleri Bakanlığı yaptığı ikinci bir açıklamadq ise, Türkiye yurttaşlarını uyardı. Bakanlık açıklamasında “Ukrayna’nın Doğu bölgelerindeki son gelişmeler çerçevesinde, vatandaşlarımızın Ukrayna’nın Doğu bölgelerinden ayrılmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir. Vatandaşlarımızın gerekli durumlarda Kiev Büyükelçiliğimiz ile temas etmeleri önerilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

 

 

NE OLMUŞTU?

 

Ukrayna’nın doğusunda 2014’te Kiev yönetimine rağmen Rusya yanlısı gruplar, Ukrayna topraklarında Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti isminde iki ayrı yönetim oluşturmuştu.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı yönetimlerinin tanınmasına dair kararnameyi dün imzalamıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ