Uca: Êzîdî halkına saygı duymak zorundayız

Uca: Êzîdî halkına saygı duymak zorundayız
  • 29 Temmuz 2020 18:43

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, “İnançları ve kültürlerinden dolayı katliamlara ve saldırılara maruz kalan kadim Êzîdî halkına saygı duymak zorundayız.” dedi.

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, önümüzdeki hafta Ezidiler’in Şengal’de DAİŞ tarafından katledilişinin yıl dönümü olduğunu, bu katliamın tarih sayfalarına kara bir leke olarak geçtiğini söyledi. DAİŞ’in binlerce Ezidi’yi çocuklarının gözü önünde katlettiğini belirten Uca, 400 bin Êzîdî’nin topraklarından edildiğini, 150 bin Êzîdî’nin Türkiye’de Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin ve Batman’a sığındığını ifade etti.

DAİŞ’in elinde halen 3 bine yakın Êzîdî bulunduğunu anlatan Uca, “Bu katliama Türkiye kör ve dilsiz kalmıştır. Önce 72 millet için, sonra kendileri adına dua eden Êzîdî halkı size ne yapmış olabilir ki yaşananları onlara reva görmektesiniz. İnançları ve kültürlerinden dolayı katliamlara ve saldırılara maruz kalan kadim Êzîdî halkına saygı duymak zorundayız. Türkiye 3 Ağustos gününü Êzîdî Soykırımı ilan etmelidir.” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ