Tutuklunun elini sıktı diye 1 yıl görüş yasağı verildi, oğlunun hayatından endişe ediyor

Tutuklunun elini sıktı diye 1 yıl görüş yasağı verildi, oğlunun hayatından endişe ediyor
  • 29 Eylül 2019 10:01 | Son Güncellenme: 21 Ocak 2020 18:42

Türkoğlu Kapalı Cezaevi’nde oğlunun görüşüne gittiği sırada bir başka tutuklunun elini sıktığı için hakarete uğradığını aktaran Abdürrahim Avcı, sonrasında bir yıl görüş yasağı verildiğini belirtti. Baba Avcı, görüşemediği oğlunun yaşamından endişe duyduğunu söyledi.

 

Maraş’taki Türkoğlu 1 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Murat Avcı’nın (24) babası Abdürrahim Avcı’ya (50) bir yıl görüş yasağı verildi. Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal‘ın haberine göre Türkoğlu 1 No’lu İnfaz Koruma Müdürlüğü tarafından “Ceza İnfaz Kurumunun Düzen ve Güvenliğini Bozmak” iddiası ile verilen görüş yasağına baba Avcı itiraz etti. Sonrasında cezaevindeki oğluna para yatırmak için cezaevine giden baba Avcı, itirazdan dolayı karar henüz kesinleşmediğinden kaynaklı oğluyla da görüşmek istedi. İnfaz koruma memurlarının henüz karar kesinleşmediği için görüşme yapabileceğini aktardığı Avcı’ya başgardiyan engel oldu. Engelden kaynaklı baba ve tutuklu oğlu görüşemedi.


‘İŞKENCEYİ DUYURDUKTAN SONRA BASKI BAŞLADI’


Yaşadıkları hakkında konuşan baba Avcı, oğlunun 3 yıl önce Mardin’in Kızıltepe ilçesinde tutuklandıktan sonra sırasıyla Mardin, Tarsus ve son olarak Türkoğlu Kapalı Cezaevine götürüldüğünü aktardı. Oğlunun Ağustos ayı içinde cezaevinde gardiyanların işkencesine maruz kaldığını iddia eden baba Avcı, “8 Ağustos’ta görüşüne gittim. Ama görüştürmediler. Hepsini darp etmişlerdi. Ben bunu basına duyurdum. Ardından ise görüşe her gittiğimde baskı ile karşılaştım” dedi.

‘ELİNİ SIKTIM DİYE HAKARET ETTİLER’


En son 6 Eylül’de oğlunun açık görüşüne gittiğini söyleyen baba Avcı, “Açık görüşte oğlumu gördüm. Daha sonra görüş bittiğinde Serhat isimli tutuklu elini uzattı. Ben de elini sıktım. Merhabalaştık. O sırada gardiyan eliyle elime vurdu. Ben de kendisini uyararak, oğlum yaşında olduğunu, hangi cesaretle elime vurduğunu sorarak, tepki gösterdim. Bunun üzerine 25 kadar gardiyan etrafımda toplanarak, bana hakaret etmeye başladılar. Bu olaydan sonra elime bu tebligat ulaştı” sözleri ile yaşadıklarını anlattı.


OĞLUNUN HAYATINDAN ENDİŞE EDİYOR


En son cezaevine gittiği 26 Eylül günü, önce hakkında verilen görüş yasağı ve sonrasında ise, “oğlunun hastanede olduğu” iddiası ile görüşme yapamadığını belirten baba Avcı, “Hastaneye gidiyorum, olmadığını söylüyorlar. Cezaevi de hastanede olduğunu söylüyor. Ben oğlumdan haber alamıyorum. Hayati durumundan endişe ediyorum” sözleriyle yaşadığı endişeye değindi. Yaşananları “hukuksuzluk” olarak değerlendiren baba Avcı, uygulamaları kabul etmeyeceğini ifade etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ