Mardin Roj

Tutukluların hastane sevki ‘açlık grevini bırak’ şartına bağlandı

Tutukluların hastane sevki ‘açlık grevini bırak’ şartına bağlandı
  • 7 Mart 2021 13:34
Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi yönetimi, tutukluların görüş ve hastane sevkini “açlık grevini bırakma” şartına bağladı. 
Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Hakkı Turgay, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde maruz kaldıkları hak ihlallerini aktardı. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre, 68 hasta tutuklunun bulunduğu cezaevinde hastaneye sevk “açlık grevini bırak” şartına bağlandı. Havalandırmaya çıkarılmadıklarını belirten Turgay, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı 101 gündür devam ettirdikleri açlık grevi eylemini bırakmaları yönünde baskı gördüklerini if ade etti. Turgay, “Hasta arkadaşlarımız var. Sevkleri yapılmıyor. Havalandırma hakkımız elimizden keyfi bir şekilde alınmış durumda. İdareye dilekçe ile yapmış olduğumuz tüm talepler reddediliyor. Cezaevi idaresiyle görüşme taleplerimiz de, ‘açlık grevini sonlandırmadan görüşme olmayacak’ denilerek, reddediliyor” diye iletti.
‘KULAK VERİLMELİ’
Konuya dair Turgay’ın babası Arif Turgay, yaşananları kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade ederek, şunları söyledi: “Çocuklarımız üzerinde uygulanan dayatmalar ve baskılar yıllardan beridir devam ediyor. Koronavirüs bahanesi ile aylardır görüşme dahi yapamıyoruz. Tutuklular zaten ailelerinden çok uzak kentlere sürgün edilerek, hem tutuklulara hem de ailelerine zulüm yapılıyor. Şimdi de bu tür baskıların yapılmasını asla kabul etmeyeceğiz. Çocuklarımızın yanındayız. Talepleri de talebimizdir. Her zaman yanlarında olduğumuzu, destek vermekten vazgeçmeyeceğimizi tekrar ediyoruz. Adalet Bakanlığı, hükümet ve cezaevi yönetimleri bunları bilerek hareket etmeli, tutukluların taleplerine kulak vermelidir.” (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ