Mardin Roj

Tutuklular adına Deniz Kaya’dan cezaevleri açıklaması

Tutuklular adına Deniz Kaya’dan cezaevleri açıklaması
  • 12 Şubat 2021
İmralı tecridine karşı cezaevlerinde sürdürdükleri açlık grevi direnişlerini kırma amacıyla özel savaş politikalarının devreye konulduğunu açıklayan Deniz Kaya, herkesi direnişlerine ses olma çağrısında bulundu. 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik 22’nci yıldönümü olan İmralı tecridine karşı cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemi 78’inci gününde devam ederken, PKK ve PAJK’lı tutuklular adına Deniz Kaya tarafından süren eyleme dair bir açıklama yapıldı.
15 Şubat uluslararası komplosunun 22’nci yıl dönümünde kapitalist modernite sisteminin son derece hesaplı planlı ve örgütlü saldırılarının devam ettiğini belirten Kaya, bu saldırıların muhtevasında Kürt halkının ve özgürlük hareketinin topyekun tasfiyesi bulunduğunu ifade etti.
Öcalan’ın kapitalist modernitenin başat zihniyeti olan ulus devlet sistemiyle toplum kırım politikalarını sürdüren faşist güçlerin planlamalarını boşa çıkardığını söyleyen Kaya, “15 Şubat uluslararası komplosu, özgürlük ve demokrasi mücadelesi içerisinde olanlar için, ezilen ve sömürülen halklar için hiç kuşku yok ki bir kara gün olarak ele alınmakta ve önderliğimize uygulanan komplo kınanmaktadır. Bizler de Kürdistan ve Türkiye zindanlarında olan PKK ve PAJK’lı tutsaklar olarak önderliğimiz etrafında kenetlenerek fiziki özgürlüğü sağlanana dek mücadele edeceğimizi belirtiyoruz” diye belirtti.
Kaya, “Uluslararası komplonun 23’üncü yılına girerken Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü hedefleyen özgürlük zamanı hamlesiyle, faşizme karşı direnişlerimizi topyekun büyüttüğümüzde zafer çizgisinde başarı elde edeceğimize inanıyoruz” dedi.
ÖZEL SAVAŞ POLİTİKALAR DEVREDE
AKP ve MHP iktidarının demokratik direnişler karşısında alabildiğince güç kaybettiğini ve tükendiğini dile getiren Kaya, bu sebeple direnişlerini bastırabilmek için özel savaş politikalarını başvurulduğunu kaydetti.
PKK ve PAJK’lı tutsaklar olarak, Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması, fiziki özgürlüğünün sağlanması adına ahlaki ve iradi bir tutumla süresiz-dönüşümlü açlık grevine başladıklarının belirten Kaya, şöyle devam etti: “AKP-MHP iktidarı ailelerimiz üzerinden direnişlerimizi kırmak için bir takım özel savaş politikalarına sarılmaktadır. Birçok tutsak ailemize gidip yalanlarla etkileyip kendi saflarına çekmek istemişler. Güya eyleme zorla girmişiz eylemden vazgeçmemiz için çağrıda bulunmalarını istemişler. Bu tür politikalara karşı tutsak ailelerimizin duruşu geçmiş dönemde olduğu gibi bu dönmede de onurlu bir şekilde olacağına hiçbir kuşkumuz yoktur. Bu duruş iktidara karşı en büyük cevap olmuş ve olacaktır. Bizler özgür tutsaklar olarak hakikatin güzelliğinde erimeyi, onda yok olmayı yaşamımızın yegane amacı olarak bilmişiz. Direnişimiz hakikate ermek ve böylelikle halkların eşit demokratik ve özgür yaşamını oluşturmaktır. Sonuç alana kadar direnişimiz inançlı iddialı kararlı ve örgütlü bir şekilde devam edecektir.”
Kaya, iktidarın son aylarda yürürlüğe koyduğu İnfaz Yasası üzerinde de durdu. Tutsakların tahliyesinin önünü almak üzerine oluşturulan maddelerin her biri ile tasfiye politikasını güncellendiğini vurgulayan Kaya, “Adına koşullu salıverme denilen yasanın koşulu, pişmanlık beyanında bulunmanın koşuludur. Cezası bitmiş olanlar cezaevi savcılığı, infaz hakimliği, müdür ve baş gardiyanlardan oluşan özel savaş elemanlarının insafında gelişen heyetin değerlendirmesine bırakılmıştır. Tarafsızım ve pişmanım beyanı bu heyetin olumlu notu olmuştur. Aksi taktirde tutsak 6 ay sonra değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Bu yasa tamamen özgürlük hareketine dönük çıkartılmış bir yasadır. Çeteler ve diğer adli suçlular zaten iktidarla anlaşmalı bırakılmaktadır. Bizler PKK ve PAJK’lı tutsaklar olarak sizlerle hiçbir mülakata girmeyi kabul etmiyoruz. Heyetlerin yaklaşımı demokratik anayasal hukuk normlarından uzak siyasi ve politik talimatla hareket etmektedir. Bu sebeple zindanlarda kaldığımız son demlere kadar kimliğimizden onurumuzdan duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz. İyi hal diye tabir edilen eğer sizlere tabi olmaksa asla olmayacağız. Bizler değer yargılarımıza halkımıza tabiyiz” dedi.
‘DİRENİŞİMİZE SES OLUN’
AKP-MHP iktidarının her türden saldırılarını bertaraf etmek için direnişlerini sürdüreceklerini duran  Kaya, son olarak şunları kaydetti: “Tüm demokratik kesimlere aydın yazar sanatçı ve akademisyenlere çağrımızdır. Her yerde faşizme karşı direnmek gerekir ancak topyekûn direnişle özgür demokratik bir yaşam inşa edilebilir. Herkesi direnişimize ses olmaya çağırıyoruz…”(MA)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ