Mardin Roj

Tutuklu Zerdeşt Oduncu’nun durumu Meclise taşındı

Tutuklu Zerdeşt Oduncu’nun durumu Meclise taşındı
  • 12 Mayıs 2022

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, hasta tutuklu Zerdeşt Oduncu’nun durumunu Meclise taşıyarak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, hasta tutuklu Zerdeşt Oduncu’nun durumunu Meclise taşıyarak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Pero Dündar, soru önergesinde şunlara yer verdi:

“Türkiye’deki cezaevlerinde tutukluların maruz kaldıkları hak ihlalleri, ulusal ve uluslararası birçok insan hakları kurumu tarafından defalarca kez rapor haline getirilmiş, derhal hak ihlallerinin son bulması çağrısında bulunulmuştur. Ancak bu durumun sonlandırılması bir yana cezaevlerindeki insanlık dışı uygulamalar, her geçen gün katlanarak büyümektedir.

Edirne F Tipi Cezaevi’nden yakın zamanda Antalya S Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen tutuklu Zerdeşt Oduncu’nun ailesine aktardığı üzere, Oduncu havalandırması tellerle kapatılmış olan tek kişilik hücrede tutulmaktadır. Vücudunun dörtte üçünde ağır derece yanıklar bulunan, daha önce bulunduğu cezaevlerinde türlü işkencelere maruz kalan ve sağlık hizmetlerine erişimi engellenen Oduncu’nun Antalya S Tipi Cezaevi’nde de tedavisi yapılmamaktadır.

Tek kişilik hücrede kalmak bir yana bir an önce serbest bırakılması gereken hasta tutuklulardan olan Oduncu, ailesine kaldığı hücrede artık nefes alamadığını belirmiştir. Oduncu ayrıca kişisel eşyalarının kendisine cezaevi idaresi tarafından verilmediğini, yemeklerin keyfi ve düzensiz bir şekilde dağıtıldığını da aktarmıştır.”

 

Pero Dündar, şu soruların yanıtlanmasını istedi: 

 

“1.) Cezaevlerinde her gün bir yenisi eklenen hak ihlalleri ve işkencelerden haberdar mısınız?

2.) Hasta tutukluların serbest bırakılmasına ilişkin bir çalışmanız olacak mıdır?

3.) Hasta tutuklu Zerdeşt Oduncu’nun tedavisi neden engellenmektedir?

4.) Oduncu’nun havalandırması neden tellerle kapatılmıştır?

5.) Oduncu’nun kişisel eşyaları neden verilmemektedir?

6.) Antalya S Tipi Cezaevi’nde hak ihlalleri ve işkencelerden sorumlu idari personeller hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır veya yapılacak mıdır?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ