Mardin Roj

Tutuklu HDP il eşbaşkanının iddianamesi 7 aydır hazırlanmadı

Tutuklu HDP il eşbaşkanının iddianamesi 7 aydır hazırlanmadı
  • 02 Kasım 2020

Mart ayından bu yana tutuklu bulunan HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu’ya dönük başlatılan soruşturma dosyasında iki savcı değişti, ancak 7 aydır bir iddianame yok. Perihan hakkındaki tek delil ise gizli tanık beyanları.

Mardin’de 29 Şubat 2019 tarihinde gözaltına alındıktan sonra “örgüt üyesi olmak” iddiası ile 6 Mart tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu’nun soruşturma dosyasında hala bir gelişme yok. Gizli tanık beyanları gerekçe gösterilerek tutuklanan eşbaşkanın 7 aylık tutukluluk sürecine rağmen hala iddianamesi hazırlanmış değil.

Birçok hak ihlali yaşadı

Gözaltına alındıktan sonra tutuklanan HDP’li eşbaşkan, bulunduğu Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden 21 Mart tarihinde Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. 7 aydır tutuklu bulunmasına rağmen henüz hakkında yürütülen soruşturma dosyasında bir ilerleme olmayan Perihan, cezaevinde de birçok hak ihlali yaşadı. Gizli tanık beyanları gerekçe gösterilerek tutuklanan ve son 3 aydır kitap ve mektupların kendisine verilmediği bilgisini yakınlarıyla paylaşan Perihan’ın, sağlık hakkına erişiminin de engellendiği belirtildi.

‘Dosya iki savcı değiştirdi’

Aylardır tutuklu bulunmasına rağmen yargılamasına başlanmayan Perihan’ın son durumuna ilişkin bilgi veren avukat Erdal Kuzu, “Dosyanın üzerinden 7 ay geçti. Biz de iddianamenin çıkmasını bekliyoruz ama ‘eksik bilgiler var’ denilerek iddianame halen çıkarılmadı. Dosya bu süreçte iki savcı değiştirdi. Her gelen de bilgileri en baştan toplayarak dosyayı ele aldı. Bizler de iddianamenin ne zaman çıkacağını bilmiyoruz” ifadelerini kullandı. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ