Tutuklu eşbaşkanlar aylardır iddianame bekliyor

Tutuklu eşbaşkanlar aylardır iddianame bekliyor
  • 10 Ağustos 2020 15:16 | Son Güncellenme: 10 Ağustos 2020 15:17

Mardin’de tutuklu bulunan DBP İl Eşbaşkanı Hasibe Mengirkaon ve HDP İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu’nun iddianameleri aylardır hazırlanmadı. 9 aydır cezaevinde iddianame bekleyen 56 yaşındaki DBP İl Eşbaşkanı Hasibe Mengirkaon ise ağır sağlık sorunları yaşıyor.

Mardin’de farklı zamanlarda ‘ Gizli tanık’ ifadeleri gerekçe gösterilerek tutuklanan Demokratik Bölgeler Partisi( DBP) Mardin İl Eş Başkanı Hasibe Mengirkaon (56) ile Halkların Demokratik Partisi( HDP) Mardin il Eş Başkanı Perihan Ağaoğlu’nun iddianameleri aradan geçen zamana rağmen halen hazırlanmadı. Kronik hastalığı olan ve tutuklandığı günden bu yana üç defa hastaneye kaldırılan 56 yaşındaki Hasibe Mengirkaon’ın sağlık durumu ciddiyetini korurken,HDP’li eşbaşkan Perihan Ağaoğlu ise Mardin’den Urfa T Tipi Kapalı Cezaevine sürgün edildi.

Cezaevinde 9 aydır iddianame bekliyor!

24 Aralık 2019’da ifade vermek için gittiği emniyette gözaltına alınan DBPMardin İl Eşbaşkanı Hasibe Mengirkaon (56), “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) çalışmaları ve gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek tutuklanan eşbaşkanın kronik astım, şeker ve tansiyon gibi hastalıkları olması nedeniyle tutuklanmasından bu yana fenalaşarak üç kez hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Koronavirüs( Covid-19) nedeniyle ilan edilen karantina döneminde ilaçlarına ulaşmakta zorlanan Hasibe’nin avukatından alınan bilgilere göre iddianamenin henüz araştırma aşamasında olduğu belirtildi.

’56 yaşında bir kadının cezaevinde ne işi var?’

Hasibe’nin sağlık sorunlarının günden güne kötüye gittiğini ifade eden eşi Ali Mengirkaon ise yargılamanın bir an önce yapılması gerektiğini söyledi. Ali, ” Virüs sürecinde korkudan hastaneye bile gidemiyordu. İlaçlarını almakta zorlanıyor. 9 aydır tutuklu ama halen iddianamesi çıkmadı. Yargılama yapılsın 56 yaşında kadının cezaevinde ne işi var?” sözleri ile yaşanan duruma tepki gösterdi.

İddianame eksik bilgiler var gerekçesiyle hazırlanmıyor

29 Şubat 2020’de gözaltına alınan HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu ise “gizli tanık” beyanları gerekçe gösterilerek ” örgüt üyesi olmak” iddiası ile 6 Mart tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Tutuklandıktan sonra Perihan Ağaoğlu 21 Mart tarihinde Urfa T Tipi Kapalı Cezaevine sürgün edildi. 5 aydır iddianamesi çıkmayan Perihan Ağaoğlu’nun avukatı Erdal Kuzu’dan aldığımız bilgilere göre ise soruşturma aşamasında olan dosyada eksikliklerin olduğu gerekçesiyle iddianame henüz çıkarılmadı.

Aylardır tutuklu bulunan iki eşbaşkanın iddianamelerinin ne zaman çıkacağı ise bilinmiyor. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ