Mardin Roj

Tutuklanan HDP İl Eşbaşkanı Ali Sincar’ın iddianamesi hazırlandı

Tutuklanan HDP İl Eşbaşkanı Ali Sincar’ın iddianamesi hazırlandı
  • 01 Ekim 2019

Mardin’de Temmuz ayında tutuklanan HDP ve DBP’li eşbaşkanlar ile HDP’nin PM üyeleri hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede, açlık grevine girmek ve girenlere destek vermek suçlama konusu oldu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl örgütlerine dönük Temmuz ayı içerisinde gerçekleşen operasyon kapsamında gözaltına alınan DBP Mardin İl eşbaşkanları Leyla Bozkurt ve Şehmuz Sun ile HDP Parti Meclisi (PM) üyeleri Alaattin Semir Zuğurli ve Sedat Ay tutuklanmıştı. 31 Mart yerel seçimleri öncesi partisinin düzenlediği aday tanıtım toplantısı gerekçesi ile 19 Şubat günü tutuklanan HDP İl Eşbaşkanı Ali Sincar hakkında da aynı soruşturma kapsamında tutuklanma kararı verilmişti.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, halen tutuklu bulunan HDP ve DBP’liler hakkındaki soruşturmasını tamamlayarak, “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla iddianame hazırladı. İddianame, Mardin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşma 14 Kasım günü görülecek.

İddianamede, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı başlatılan açlık grevi eylemlerine destek vermek amacıyla düzenlenen etkinliklere katılmak suçlama konusu yapıldı. Savcılık, PKK yetkililerinin yapmış oldukları açıklamaları dayanak göstererek, eylem ve etkinliklerin “PKK’nin talimatı” ile gerçekleştirildiğini öne sürdü.

‘PERSPEKTİF’ KELİMESİ DOKÜMAN SAYILDI

İddianamede, ayrıca HDP tarafından açlık grevi eylemlerine dair kentte gerçekleştirilen ve Mardin Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube polislerinin de takip ettiği konferansın “örgüt talimatı” ile gerçekleştirildiği iddiasına yer verildi. Yine, eşbaşkanlar ve yöneticilerin konferansta divan üyeliği yapması suçlama konusu yapıldı. Konferansta ele alınan konulara dair açık ve gizli tanık beyanlarına yer verilen iddianamede, “perspektif” kavramı üzerinde durulması dikkat çekti. Söz konusu kavram için “Süreç içerisinde yapılması istenen hususları belirten bir örgütsel doküman olduğunun anlaşıldığı, nitekim ifadeleri alınan kişilerin bu belgeye örgüt içerisinde ‘perspektif’ adının verildiğinin beyan ettikleri” ifadelerine yer verildi.

Konferansta divan başkanlığı tarafından yapılan süreç değerlendirmesi için de “perspektif olduğu” iddiasına yer verildi. İddianamenin devamında, eşbaşkanlar ve yöneticilerin kimi “kararlar doğrultusunda” açlık grevi eylemlerini destekleyen açıklamalar yaparak, HDP İl binasında gerçekleştirilecek açlık grevi eylemine destek verilmesini istedikleri belirtildi.


MİLLETVEKİLLERİNİN EYLEMİNİ DESTEKLEMEKLE SUÇLANDILAR

HDP Mardin milletvekilleri Ebru Günay ve Tuma Çelik’in 2018 yılının Aralık ayında HDP İl Örgütü binasında açlık grevine girmeleri, cezaevi ve Kızıltepe ilçesinde açıklama yapmaları da eşbaşkanlar ve yöneticilere suçlama olarak yöneltildi. Yine cezaevi önünde tutuklu ailelerini ziyaret etmek, “Yaşasın zindanların direnişi” sloganı atmak ve Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) toplantılarında alınan notlar da iddianamede suçlama konusu yapıldı.

Öte yandan, HDP İl Eşbaşkanı Ali Sincar’a tutuklu bulunduğu cezaevinde 2 Mart ile 26 Mayıs tarihleri arasında açlık grevine dahil olması da suçlama gerekçesi yapıldı. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ