Mardin Roj

Tutuklanan 65 yaşındaki Barış Annesi Fidan’ın infazı ertelenecek mi?

Tutuklanan 65 yaşındaki Barış Annesi Fidan’ın infazı ertelenecek mi?
  • 14 Ocak 2022 15:51

Yargılandığı davadan verilen hapis cezası onandıktan sonra tutuklanan 65 yaşındaki Barış Annesi İncile Fidan’ın infazının ertelenmesi istendi. 

 

Yargılandığı davadan verilen hapis cezası onandıktan sonra tutuklanan 65 yaşındaki Barış Annesi İncile Fidan’ın infazının ertelenip ertelenmeyeceğini soran HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Ebru Günay’ın soru önergesi şu şekilde;

 

“Mardin’in Savur ilçesine bağlı Elfan (Yeşilalan) köyünde yaşayan 65 yaşındaki Barış Annesi İncile Fidan, 3 Ocak’ta gözaltına alındıktan sonra tutuklmış ve Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilmiştir.

Ceza ve Tevkifevleri, hasta mahpuslarla ilgili bir veri paylaşmadığı için cezaevlerinde kaç hasta mahpusun bulunduğu, sağlık durumlarının ne aşamada olduğu verilerine ulaşılamamaktadır. İnsan Hakları Derneği’nin kendi verilerine göre Türkiye’deki cezaevlerinde 604’ü ağır bin 605 hasta tutuklu ya da hükümlü bulunmaktadır.

Hapishanelerde; yaşlı mahpuslar, ağır kalp ve kanser hastaları, çoklu kronik rahatsızlıkları bulunanlar, ağır psikolojik rahatsızlıkları olanlar ve yaşamını tek başına devam ettiremeyen yüzlerce hasta mahpusun ne tedavileri yapılmakta ne de Ağır Ve Sürekli Hastalık Nedeniyle Ceza Tehiri kanunu işletilmektedir. Hasta mahpuslar, hapishanelerde tedavi olanaklarından mahrum bırakılmakta, tedavilerinin hapishaneler dışında gerçekleştirilmesi için yapılan başvurular ise reddedilmektedir.

Bu şartlar altında tutuklanan 65 yaşındaki kalp hastası İncile Fidan’ın sağlık durumu cezaevinde kalmasına uygun değildir ve hayati risk taşımaktadır.

Bu bağlamda;

1. 65 yaşındaki kalp hastası İncile Fidan’ın yaşı ve sağlık durumu göz önünde bulundurularak infazının ertelenmesi için gerekli adımları atacak mısınız?

2. Hasta mahpusların, hapishanelerde tedavi olanaklarından mahrum bırakılmalarıyla ilgili gerekli soruşturmaları başlatacak mısınız?

3. Yaşamını tek başına idame ettiremeyeceği sağlık raporu ile tespit edilen hasta tutuklu ve hükümlüler hangi gerekçe ile tahliye edilmemektedir?

4. Cezaevlerinde kaç hasta tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır? Bu hastaların cezaevlerine göre dağılımı ne şekildedir? Hasta mahpusların yaş ve cinsiyet dağılımı nedir?

5. Tüm cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin bu denli artması üzerine hak ihlallerinin tespit edilmesi, gerekli iyileştirmelerin yapılması ve görevi kötü kullanıp suç işleyen personellerin yargılanması için Bakanlık olarak girişimlerde bulunacak mısınız?”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ