Mardin Roj

TÜSİAD toplantısında iş insanlarından cesur ‘diktatör’ çıkışları

TÜSİAD toplantısında iş insanlarından cesur ‘diktatör’ çıkışları
  • 19 Ekim 2021

TÜSİAD toplantısında konuşan Daron Acemoğlu, diktatörlüklerin hiçbir zaman kendi başlarına gitmediğini vurgulayarak,“Ekonomik krizler zorluklarına rağmen demokrasiye yol açıyorlar” dedi. TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da, MB bağımsızlığı, laiklik ve kuvvetler ayrılığının güçlendirilmesi çağrısı yaptı. TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ise, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında konuştu. Demokrasinin önemine dikkat çeken Acemoğlu, bir grafik yansıtarak, “Hiçbir filtreden geçirmeden direkt 1950’den beri kişi dünyadaki tüm ülkelerin kişi başına gelen gayrisafi milli hasılasını gösteriyorum” bilgisini verdi. Demokrasilerin ülkelerin ekonomik anlamda büyümesine çok pozitif bir etkide bulunduğunu belirten Acemoğlu, şu ifadeleri dikkati çekti: “Diktatörlükler hiçbir zaman kendi başlarına gitmiyorlar. Ekonomik krizler içinde… Ekonomik krizler çoğu zaman demokrasiye yol açıyorlar. Ve buna rağmen, bu zorluklara rağmen demokrasiler bu katkılarda bulunuyorlar.”
EŞİTSİZLİK HIZLANIYOR
Acemoğlu, büyümeye dair, “2000’lerde kaliteli büyüme zamanlarda eşitsizlik de düşüyor; ama kaliteli büyümenin, kurumsallaşmanın geri gittiği zamanda eşitsizliğin yine arttığını görüyoruz” dedi. Acemoğlu, teknolojideki ilerlemenin hızlı yapılmaması ve rantlardan dolayı Türkiye’de eşitsizliğin hızlandığı bir dönemden geçildiğini belirterek, “Bunların hepsinin de altında kurumların kötüleşmesinin bir rolü var” dedi.
MEDYA ÖZGÜRLÜĞÜNDE KÖTÜLEŞME
Acemoğlu, “Hangi kurumsal indekse bakarsanız, Türkiye’de son 15 sene içinde birçok gerileme var. Özellikle beş altı sene içinde Türkiye en çok kurumsal kötüleşmeyi geçiren ülke, Mali’den sonra. Bunların içinde özellikle medya özgürlüğü ve ifade özgürlüğü var” ifadelerini kullandı.
Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Kurulu toplantısı başladı. Toplantıda konuşan TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Başta Merkez Bankası olmak üzere düzenleyici ve denetleyici kuruluşların bağımsızlığı tartışma dışı olmalıdır” dedi. “Yüz yıl boyunca ayakta dimdik durmamızı sağlayan ilke laikliktir” diyen Özilhan, kuvvetler ayrılığını güçlendirmek için yargısal denetimin güçlendirilmesi gerektiği vurgusu yaptı.
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ÇIKIŞI 
TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski de, hak ve özgürlüklerin genişletilmesine ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Kaslowski, “İleri ülkelerin gerisinde kalmamak için raporumuzda ısrarla altını çizdiğimiz şu üç unsurun yer aldığı seferberlik içine girmemiz lazım. Bu üç unsur, insani gelişme ve yetkinleşme, bilim teknoloji ve inovasyon, siyasi ekonomik toplumsal kurum ve kurumlardır. Bu üç unsur bir bütünlük arz eder” dedi.
Kaslowski, kadınların pek çok gelişmiş ülkeden önce siyasi haklarını elde ettiği Türkiye’de, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ