Mardin Roj

Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı Xate Hanım Zekiye Midyat kimdir?

Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı Xate Hanım Zekiye Midyat kimdir?
  • 28 Eylül 2020 08:11 | Son Güncellenme: 28 Eylül 2020 13:23

Kadınlara siyasi hayattın kapılarını açan Zekiye Midyat, bir yandan yörenin şartlarıyla mücadele ediyor, bir diğer yandan ise Ankara‘nın çarklarıyla yaşamayı, yaşatmayı öğreniyor. Kadının yok sayıldığı zamanlarda kendi adından söz ettiriyor, eşinden aldığı bayrağı başarıyla taşıyan örnek bir kadın profili çiziyor.

Zekiye Midyat, Mardin‘in önemli ve özellikli ilçesi Midyat’ın ilk ve tek kadın belediye başkanı… Bölgeden adını bugünlere getirmiş ilk kadın siyasisi böylelikle tarihe adını yazdıran ilk kadın oldu.

26 Ekim 1957 seçimlerinde Demokrat Parti’den (DP) Midyat belediye başkanı olan Nuri Midyat’ın Savur ilçesi yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonrası ölümü üzerine toplanıyor belediye meclisi. Ve Midyat’ın eşi Zekiye Midyat’ı başkanlık koltuğuna uygun görüyor.

Sadece 5 ay belediye başkanlığını sürdüren Nuri Midyat’ın 4 eşinden biri Zekiye Hanım. Okuma yazma bilmiyor. Bir yandan belediye başkanlığını yürütürken bir yandan da bu eksiğini gideriyor. Bir yandan yörenin şartlarıyla mücadele ediyor bir diğer yandan ise Ankara‘nın çarklarıyla yaşamayı, yaşatmayı öğreniyor.

Zekiye Hanım… Yaklaşık 3 yıl başkanlık yapıyor. Midyatlıların büyük bir bölümü, Xate hanımı hâlâ Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olarak hatırlamaktadır.

Tarih’te Türkiye’nin İlk Kadın Başkanları

ZEKİYE MİDYAT

Zekiye Midyat ismi belki daha çok hafızalarımıza yer etmiş olabilir. Çünkü bu ismin hikayesini anlatan bir de film bulunuyor: “Hükümet Kadın”… Kaynaklara göre Zekiye Midyat 1956-1960 yılları arasında Mardin’in Midyat İlçesi’nde belediye başkanı olarak görev yaptı. Zekiye Midyat’ın hikayesi “Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı” üstbaşlığıyla torunu olan Sermiyan Midyat tarafından filme alındı.

MÜFİDE İLHAN

Tarihi çok derinlemesine araştırmaya gerek yok. Karşımıza çıkan ilk örnek Müfide İlhan… Yıl 1950. Çok partili hayata geçilmiş, siyaset sahnesine esen Demokrat Parti rüzgarı CHP’yi alaşağı etmişti. Müfide İlhan 1950’nin eylül ayında yapılan seçimlerde Mersin’de belediye meclis üyesi seçilmişti. Diğer meclis üyelerinin desteğiyle de belediye başkanlığı görevine getirildi. Kendisi Atatürkçüydü. 1 yıl sonra yani 1951’de kendi isteğiyle görevi bıraktı.

SADİYE HANIM

“Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı” olarak tanıtılan bir diğer isim ise Sadiye Hanım. Bazı kaynaklara göre Sadiye hanım, 1930 yılında Artvin Yusufeli’nin Kılıçkaya Belediyesi’ne Belediye Başkanı seçilerek, “Türkiye’nin İlk Kadın Belediye Başkanı” oldu ve iki yıl bu görevi yürüttü. Sadiye hanım, 1930 yılında çıkarılan belediyeler yasasında değişiklik nedeniyle girdiği seçimden zaferle ayrıldı. Yine aynı yıl teyzesinin kızı olan Mediha hanımın da Türkiye’nin ilk kadın belediye meclis üyesi olduğu iddia ediliyor. Kaynak 1: Biyografi

LEYLA ATAKAN

Son olarak ise Leyla Atakan’ın da “Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı” olduğu iddia edilmekte. Leyla Atakan bu kent için çok önemli ve değerli bir isim. 2 Haziran 1968’deki yerel seçimlerde İzmit belediye başkanı seçilmesi, Türkiye’de önemli bir olay olarak değerlendirilmiştir. Atatürk devrimlerinin ve kadın haklarının somutlaşan örneği olarak algılanmıştır. “Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı” olarak bilinen Leyla Atakan, belediye başkanlığı görevinde üretken ve halkçı belediyecilik anlayışının filizlenmesini sağlamıştır. Sonuç olarak “Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı kim” diye bir soru sorduğumuzda gördüğünüz gibi sağlıklı cevaplar pek alamıyoruz. “Kocaeli’nin ilk kadın belediye başkan kim” dersek elbette ki cevabı bellidir. Ancak “Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı kim” sorusunun farklı kentlerde farklı cevapları mevcut.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ