Mardin Roj

Türkiye’deki okullarda Süryanice seçmeli ders olarak okutuluyor mu?

Türkiye’deki okullarda Süryanice seçmeli ders olarak okutuluyor mu?
  • 03 Şubat 2022

Mardin Bağımsız Milletvekili Tuma Çelik, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e seçmeli derslerde Süryanice seçeneğinin olmamasını sordu. 

 

Mardin Bağımsız Milletvekili Tuma Çelik, okullarda seçmeli ders seçeneğinde Süryanice tercihine yer verilmemesini Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e sordu. Tuma Çelik verdiği soru önergesinde “Süryanice seçmeli ders olarak okutulmakta mıdır” diye sordu.

 

Tuma Çelik’in soru önergesi şu şekilde:

 

“Öğrencilerimiz, 2021-2022 yılı için seçmeli ders için seçimlerini yapmaktadır. 5, 6, 7 ve 8. Sınıflar da yaşayan diller ve lehçeler kapsamı altında, Adığece, Abazaca, Kurmancca, Zazaca, Lazca, Gürcüce, Boşnakça, Arnavutça dersleri seçilebilmektedir. Türkiye’deki kadim dillerin seçmeli ders olarak okutulması yetersiz bir adım olmasına karşın dillerin yaşaması ve yaşatılması için oldukça önemlidir. Ermeniler, Rumlar ve Yahudiler oldukça sınırlı koşullarda kendi okullarında kendi dillerinde eğitim görebiliyor olmasına karşın Süryaniler halen bu imkanlara ulaşamamaktadır. Süryanicenin yaşaması için kendi okullarının olması gerekmektedir. Ancak dilin karşı karşıya olduğu yok olma tehlikesi acil adımlar atılmasını gerekli kılmaktadır.”

 

Tuma Çelik, şu soruları sordu:

“1- Süryanice seçmeli ders olarak okutulmakta mıdır?
2- Süryanice ders alabilen kaç öğrenci bulunmaktadır?
3- Türkiye’de hangi illerde hangi seçmeli dersler açılmıştır?
4- Geçtiğimiz yıl seçmeli derslerdeki öğrenci dağılımı nedir?
5- Süryani çocuklarının kendi dillerinde eğitim alabilmesi herhangi bir çalışmanız var mıdır?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ