Mardin Roj

Türkiye’de yarından itibaren geçerli olacak yeni tedbirler neler?

Türkiye’de yarından itibaren geçerli olacak yeni tedbirler neler?
  • 05 Eylül 2021

Koronavirüs salgınıyla mücadelede kapsamında yayımlanan genelgenin kuralları yarın yürürlüğe giriyor. 

 

Yarın itibariyle Türkiye’de koronavirüs salgınıyla mücadelede yeni bir döneme geçiliyor. Aşısız veya aşısı tamamlanmamış kişiler için PCR testi uygulaması başlıyor.

 

Aşı olmayan ya da hastalığı geçirmemiş olanlardan, okul, sinema, tiyatroya girişlerde ya da şehirlerarası toplu taşıma kullanırken negatif PCR test sonucu istenecek. Kural, 18 yaş üstü için geçerli olacak.

 

HES UYGULAMASI GÜNCELLENDİ

 

Hayat Eve Sığar uygulaması güncellendi. Artık HES kodlarında, kişilerin hastalığı geçirip geçirmediği ve son 48 saat içerisinde negatif PCR testi olup olmadığı görülebilecek. Risksiz kişilerin kodunda “Toplu etkinliklere katılabilir ve şehirlerarası ulaşım araçlarında seyahat edebilir” ifadesi yazacak.

 

ÖĞRETMENLERE DÜZENLİ PCR TESTİ

 

“Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi”ne göre, öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmamaları durumunda haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenecek.

 

Okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarındaki maske atık kutularının günlük boşaltılması sağlanacak. Tüm okullarda yeterli sayıda maske Milli Eğitim Bakanlığı tarafından temin edilecek.

 

Öte yandan okulun rutin temizliğinin sıklaştırılması, çocukların, öğretmenlerin ve diğer okul çalışanlarının el hijyeni için su ve sabun ile el yıkama olanakları sağlanacak. Ayrıca okullardaki ortak alanlara uygun sayıda el antiseptikleri de konuldu.

 

SERVİSLERE DÜZENLEME

 

Servislerde koltuklara numara verilecek ve oturma listesi oluşturulacak. Bu liste serviste görünür yerde asılı olacak. Böylelikle servis kullananların aynı yerde oturması sağlanacak.

 

ŞEHİRLERARASI YOLCULUKLARDA PCR TESTİ ZORUNLU

 

Uçak, tren, otobüs ve diğer toplu taşıma araçları için de PCR testi gerekecek.Yeni dönemde seyahat edecek 18 yaş üstü kişilerin aşı kartı veya son 48 saat içerisinde yapılmış PCR testi sonucu göstermesi gerekiyor. 18 yaş altındakiler ise HES kodu ile seyahat edebilecek.
Yalnızca trenlerde 2 yaş altı çocuklardan HES kodu istenmeyecek.

 

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, iç hatlarda 6 Eylül`den sonra seyahat edecek yolcuların ya aşı kartını ya da PCR testinin negatif olduğunu ibraz edeceğini duyurmuştu.

 

ETKİNLİKLERE GİRİŞLERDE DE PCR TESTİ İSTENECEK

 

Aşısızlara PCR testi şartı sinema, konser ve tiyatro gibi etkinliklerde de geçerli olacak.

 

Tek doz aşı olmuş, henüz ikinci dozunu yaptırmamış kişilerin de test vermesi gerekiyor.

 

AŞI OLMAYAN İŞÇİLERE HAFTALIK PCR TESTİ

 

Koronavirüs aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ